Jak fungují půjčky a úvěry DÍL 3 – Smlouvy si pořádně promyslete!

Jak fungují půjčky a úvěry DÍL 3 – Smlouvy si pořádně promyslete!
5 (100%) 2 Hlasování

Finanční gramotnostJestliže se rozhodnete pro půjčku, musíte si to pečlivě rozmyslet. Budete schopni půjčku splácet? Když jí v řádném termínu nesplatíte, dostáváte se tak do problémů a v konečném důsledku tak můžete přijít o váš majetek. Dále také musíte promyslet rozhodnutí, u které finanční instituce se k půjčce zavážete. K tomu promýšlení je důležité vzít v úvahu úrokovou sazbu, všechny poplatky, které jsou s tím spojeny, ostatní podmínky půjčky. Zajímejte se například o to, jaké jsou podmínky pro předčasné splacení půjčky.

Smlouvu čtěte pečlivě!

Smlouvu si celou před podpisem důkladně přečtěte a to klidně i dvakrát! Zejména pak části, které jsou drobným písmem!

Jak už bylo výše zmíněno, ve smlouvě čtěte opravdu všechno, přílohy, doložky. Zaměřte se například taky na lhůty, pokuty, sankce za porušení podmínek. Buďte si naprosto jisti, že všemu rozumíte a ty pro vás jsou přijatelné. Když tomu tak není, smlouvu nepodepisujte.

O půjčce přemýšlejte

RPSN (roční procentní sazba nákladů) vám pomůže ve chvíli, kdy si chcete propočítat, kolik bude stát půjčka navíc k částce, kterou si půjčíte. RPSN ukazuje podíl z dlužné částky, kterou zaplatíte za jeden rok. V této částce jsou zahrnuty úroky, správa úvěru i všechny ostatní poplatky, které půjčku doprovází. Finanční instituce mají licenci České národní banky a jen od nich si půjčujte.

Od jiných raději ne. Všechny finanční instituce tak musí uvádět RPSN, je to pro ně povinný údaj a to u všech produktů. Rozhodnutí o přijetí půjčky obzvlášť pokud je půjčka na částku vysokou, není nic jednoduchého. Dobře uděláte, když se o tomto kroku poradíte s někým, kdo financím rozumí a kdo je navíc i odborník nezávislý a není přímo spojený s danou finanční institucí, od které si hodláte půjčit.

Finanční poradce

V České republice je mnoho finančních poradců, kteří jsou vám ochotni pomoci a poradit v dané situaci. Finanční poradce by vám měl hlavně poradit, ne z vás vytáhnout co nejvíce peněz. Nejdříve si zjistěte všechny dostupné informace o společnosti, které finanční poradenství poskytuje. Zjistěte si také více o finančním poradci. Informace jsou dostupné na internetu, ale nejlepší je získat doporučení od někoho, kdo služeb finančního poradce přímo využil.

Úvodnímu pohovoru s finančním poradcem věnujte velkou pozornost. Je důležité, jaký máte z finančního poradce pocit, jak se cítíte v jeho společnosti a podobně. Když máte v poradci důvěru, vyplatí se spolupracovat s finančním poradcem dlouhodobě. Pomůže vám v mnoha bodech a plánech, které máte.

Všechny díly jak fungují půjčky a úvěry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *