Jak fungují půjčky a úvěry DÍL 2 – Podkategorie půjček

Jak fungují půjčky a úvěry DÍL 2 – Podkategorie půjček
4.3 (86.67%) 3 Hlasování

Finanční gramotnostPůjčky se také rozdělují na podkategorie a to právě podle toho, na co přesně je půjčka (často také říkáme úvěr) určena. Těchto kategorií však může být opravdu mnoho. My jsme vybrali tři nejdůležitější základní podkategorie. Toto dělení není jen tak, má svůj velký význam. A ptáte se proč? Má význam na splácení půjčky, na to, jak velký bude úrok a taky jaké budou úrokové sazby.

 

  • Podnikatelská půjčka – určena pro podnikání
  • Spotřebitelská půjčka – určena pro spotřebu
  • Stavební či hypotéční úvěr – půjčka na bydlení

Podnikatelská půjčka

Půjčka s podnikatelským záměrem je například taková půjčka, kdy hodláte rozšířit své stávající podnikání. Nakoupíte nové stroje, otevřete novou prodejnu, koupíte novou výrobní linku a podobně. Půjčka s podnikatelským záměrem může také být ta, kterou se rozhodnete financovat své úplně nové podnikání. Můžete například podnikat ve sběru odpadků pro své město, obec či rovnou region. Každý záměr má jisté odlišnosti, to je jasné. Mají však hodně společného. Společný rys podnikatelských úvěrů je ten, že si o ně zažádáte za účelem vybudovat něco nového, co za určitou dobu vynese určitý zisk.

Tento výnos by měl nejen pomoci uhradit provozní náklady, ale později by měl pomoci splatit podnikatelský úvěr a to i s úroky a také přinést dlužníkovi zisk. Jako zdroj financí pro splacení tohoto úvěru jsou výnosy, které budou vycházet z vybudované věci či služby. Takovéto zisky jsou však volné až po nějaké době. Nejdřív je nutno vše vybudovat, ponechat čas na rozběhnutí, pokrytí nákladů. Teprve pak se bavíme o nějakém zisku, který putuje na splacení úvěru. Podnikatelský úvěr se poskytuje na dobu delší a navíc se může přikročit k odkladu prvních splátek. Takovýto úvěr můžeme zařadit k těm dobrým úvěrům.

Spotřebitelská půjčka

Situace pro spotřebitelskou půjčku je však úplně jiná. Tyto půjčky se vztahují na spotřebu a spotřebitelské věci. Jedná se nejčastěji o nákup určitého zboží (televize, pračka, mobilní telefon, lednička…) nebo na nákup služeb (zahraniční zájezd..). Peníze jsou poskytovány na něco, co se ihned nebo taky časem spotřebuje a nepřinese vám to žádný budoucí zdroj příjmu, jako je tomu u podnikatelského úvěru. Spotřebitelský úvěr se tak splácí z příjmů, které dlužník pravidelně má. První splátky se splácí ihned po zakoupení dané věci. Spotřebitelský úvěr pomáhá v tom, že danou věc můžete koupit ihned, nemusíte čekat dlouhou dobu, než na ni našetříte.

U tohoto druhu půjček však zaplatíte za určitou věc či službu více. Navíc daný produkt či služba ztrácí postupně svou hodnotu. Spotřebitelské úvěry tak spíše řadíme k těm úvěrům špatným. Neznamená to však, že si takovýto úvěr nemůžete nikdy pořídit. Zvláště v začátcích, kdy se například stěhujete do svého prvního bytu a potřebujete si domácnost zařídit, se vám spotřebitelský úvěr bude hodit. Myslet však musíte na to, že rychlost zaplatíte penězi, promyslete proto, kolik můžete měsíčně splácet a zda v konečném důsledku nezaplatíte za věc víc, než kdybyste měsíc či dva počkali.

Stavební či hypoteční úvěr

Stavební úvěr a hypotéční úvěr má se spotřebitelským úvěrem společné to, že si půjčíte proto, abyste nemuseli čekat a šetřit na to, co chcete. Velký rozdíl je v tom, že stavební či hypoteční úvěr si bereme proto, abychom si pořídili něco vlastního, jako dům či byt. Tento majetek má trvalou hodnotu, která může i postupem času stoupat. Zdroje ke splacení úvěru závisí na tom, jestli v domě budete žít sami, nebo budete dům či byt pronajímat a získávat tak měsíčně peníze. Když budete v domě či bytě bydlet sami, je jasné, že musíte být schopni daný úvěr splácet a to z vašich stávajících měsíčních příjmů.

Když chcete dům či byt pronajímat, zdroj pro splácení úvěru je nájem. Záleží na tom, jaká je situace na trhu. Nájem tak může pokrývat část nebo i celou výši splátek. Popřípadě vám může vygenerovat i určitý zisk. Myslete taky na to, že nemovitost nemusí být ihned pronajímatelná, nemusíte do ní hned najít nájemníka, proto mějte zdroj financí i pro toto období. Může pak nastat neschopnost splacení a nemovitost pak propadá věřiteli. Stavební či hypoteční úvěry jsou poskytovány na 10 až 30 let. Tento druh úvěru tak řadíme k těm úvěrům dobrým.

Všechny díly jak fungují půjčky a úvěry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.