Dnešní bankovní trh nabízí mnoho druhů půjček a úvěrů. Jednou z možných půjček je také kontokorent, který poskytují některé banky a můžete o něm vědět z informačních mailů z vaší banky, tento produkt vám mnohou přímo v bance nabízet. Kontokorent je v podstatě krátkodobý úvěr, který čerpáte podle svých potřeb a splácíte také, kdy se to hodí přímo vám. Tak nějak jej popisují v bankách. Jaká je však realita? Jak kontokorent skutečně funguje? Je tak moc výhodný, jak tvrdí v bankách?
Co je to kontokorent?
Kontokorent je v podstatě krátkodobý úvěr, taková rychlá pomoc, když jste ve finanční nouzi a finance nutně potřebujete. Je to něco jako vaše krátkodobá finanční rezerva pro případ, že finance nutně potřebujete. Pokazil se vám například nějaký spotřebič, přišel vám nedoplatek za vodu, plyn a podobně? Pro tyto a jiné případy, pokud nemáte svou finanční rezervu a nemáte, odkud jinud peníze vzít, je pro vás právě kontokorent dobrým řešením. Na dlouhodobější trvání však moc vhodný není, protože banky za něj účtují a obvykle to nejsou částky v hodnotách deseti korun, ale ve stovkách, podle částky, kterou si půjčíte.
Plusy služby kontokorent
Plusem u kontokorentu je také to, že jakmile vám na váš běžný účet přijde výplata nebo jakékoliv jiné finance, dluh se srovná. Takže krátkodobě, když potřebujete půjčit peníze je toto řešení vhodné. U kontokorentu splácíte tedy pokaždé, co vám na váš účet přijdou nějaké finance. Dorovnat kontokorent musíte nejpozději do jednoho roku od výběru. Jakmile se však kontokorent urovná, opět z něj můžete dále a dále finance čerpat. Začne vám zase běžet další rok splatnosti nanovo. Kontokorent ovšem nenabízejí všechny banky, takže pokud jej chcete, musíte si služby své banky pořádně prohlédnout.
Jak vlastně kontokorent funguje?
Kontokorent může být jako služba zřízena buďto zcela zdarma, popřípadě za poplatek, to už si banky určují sami. Stěžejní pro zřízení kontokorentu je to, zda vám na účet chodí pravidelně finance a v jaké výši, protože banka si potřebuje zajistit, aby se jí peníze vrátili zpátky. Pak už jen platíte měsíční poplatek za vedení kontokorentu a také procenta z půjčených peněz. Podle toho, kolik máte vybráno, se odvíjí také měsíční částka, která se vám strhává z účtu a nutno upozornit, že se nejedná o pár korun. Kontokorent tedy ano, ale jen jako určitou finanční rezervu a hlavně, kontokorent je nutno brát jako krátkodobou rezervu.