Finance Finanční rádce

Celosvětová produkce zlata roste a ceny také, ideální čas pro nákup

Jak roste produkce zlata?
Napsala admin

Pokud se chcete investičnímu zlatu věnovat dlouhodobě, je dobré získat základní přehled týkající se celosvětové těžby zlata. Je to právě dostupnost nových zdrojů zlata, která umí do značné míry ovlivnit náladu na trhu s investičním zlatem. 

V následujícím textu se podíváme na dosavadní celosvětovou těžbu a na vyhlídky, které máme v současné době k dispozici.

Vytěžené zlato

Nejpřesnější odhady, které máme v současné době k dispozici uvádějí celkové množství vytěženého zlata přibližně 190 040 tun. Určit objem zlata vytěžený před dvacátým stoletím je velmi obtížné, nicméně všeobecně panuje přesvědčení, že ⅔ celosvětově vytěženého zlata pocházejí až z období po roce 1950.

Naprostá většina z vytěženého zlata existuje a víme kde se nachází. Může to znít až neuvěřitelně, ale pokud bychom veškeré vytěžené zlato umístili na jedno místo do jednoho slitku, vznikla by krychle s délkou strany pouhopouhých 21 metrů.

Každý rok přidávají těžařské společnosti k současnému objemu vytěženého zlata 3000 až 3500 tun. Pokud bychom měli nastínit objem vytěženého zlata od počátku 20.století, vypadal by vývoj následovně:

Graf celosvětové produkce zlata

Odhadovat vývoj v dalších letech je velmi těžké, nicméně původní předpoklady snižování objemu vytěženého zlata se ukazují jako mylné. Je pravda, že doly těch největších těžařů mají menší výnosy, ale tuto situaci více kompenzuje sektor středně velkých těžařů, kde naopak objem vytěženého zlata roste v desítkách až stovkách procent.

S rozvojem nových technologií se stává rentabilní i těžba hůře přístupných zlatých žil. A můžeme predikovat i zvýšený zájem států o těžbu zlata, která povede k přesměrování priorit v rámci geologického průzkumu.

Rozložení vytěženého zlata podle sektorů

  1. Šperky: 90,718 tun, 47.7%
  2. Soukromé investiční zlato: 40,035 tun, 21.1%
  3. Státní sektor (banky, státní fondy…): 32,575 tun, 17.1%
  4. Ostatní sektory: 26,711 tonnes, 14.1%
  5. Dostupné nevytěžené zdroje zlata: 54,000 tun

V přehledu jednotlivých sektorů můžete vidět, že podíl zlata ve státních a bankovních rezervách je nečekaně malý, většina zlata se stále nachází ve špercích po celém světě. Objem nevytěženého zlata je samozřejmě zkreslený, protože uvádí jen zdroje, které v současnosti známe.

Roste poptávka národních bank i jedinců

Investice do zlata se těší v poslední době rostoucí oblibě u menších i velkých národních bank a fondů, stejně tak díky enormnímu navýšení ceny zlata v tomto roce, investují ve zvýšené míře i fyzické osoby.

Někteří nakupují zlaté slitky, jiní mince nebo třeba  zlatý prach. Pokud vás zajímá, kde a jak zlato bezpečně nakoupit, navštivte náš e-shop zlaterezervy.cz

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..