Kam uložit finance, které spoříme krátkodobě?

Hodnocení článku

Kam uložit finance, které spoříme krátkodobě?Každý z nás by měl mít přehled o svých financích. Měl by vědět, jestli na konci měsíce je v plusu, na nule nebo dokonce v mínusu. Ač si mnozí myslí, že své finance mají pod kontrolou, z různých anket a dotazníku vyplívá, že mnoho lidí přehled o financích nemá a dokonce mnoho z lidí žije na dluh, nemají jak splácet své půjčky, hypotéky a podobně.

Ti, co žijí od výplaty k výplatě, jsou sice v relativním klidu, ale co když přijde nečekaný výdaj, který je potřeba uhradit? Kde se na to vezmou finance z přesně nalinkovaného rozpočtu?

Co jsou to vlastně krátkodobé finance

Finance, které si spoříme krátkodobě, jsou takové, které hodláme použít v nejbližší době, v průběhu dvanácti měsíců, popřípadě zde patří také finanční rezerva, kterou by si každá rodina měla poctivě a pravidelně tvořit. Právě krátkodobé finance jsou obvykle takové, kdy šetříme na dovolenou, na novou sedačku, na nový počítač, na školu v přírodě pro děti, na zimní dovolenou a podobně.

Patří zde také tvorba rezervy, takže v případě, že se pokazí nějaký spotřebič, pokazí se auto, musíte zaplatit nedoplatky za vodu, elektřinu, nebo rodina přijde o jeden ze svých stabilních příjmů, finanční rezerva je dobrou záchrannou.

Co by měl mít váš spořící účet

Takovéto finance potřebují mít likviditu vysokou, což umožňuje vybírání peněz z účtů naprosto kdykoliv, za žádné nebo minimální poplatky. Je jasné, že na takovémto účtu asi nezbohatnete, něco málo vám však přinést může. Na finance, které jsou krátkodobého trvání, jsou nejlepší spořicí účty, kterých je dnes na trhu velká spousta, takže je jen na vás, jaký si zvolíte. Ideální jsou takové, které něco málo k vašim financím přidají a navíc jsou poplatky za vedení a za výběry nulové, nebo minimální, takže máte přístup k financím prakticky kdykoliv.

Při výběru není potřeba nijak spěchat, dobře si vše promyslete a spočítejte, co je pro vás to nejlepší a nejvhodnější a potom už máte vše připraveno pro tvorbu finanční rezervy či spoření na vysněnou dovolenou.

Image: Money /freedigitalphotos.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.