Finance

Co je lepší: Našetřit si peníze, nebo si vzít půjčku?

Našetřit si peníze, nebo si vzít půjčku?
Napsala admin

S blížícím se létem většina z vás plánuje vyrazit někam na dovolenou. Problém ale může nastat s tím, jak ji zaplatit. Vyplatí se šetřit několik měsíců peníze, nebo si raději vzít půjčku a poté ji splácet?

Zásadní je, kolik si měsíčně vyděláte. Pokud máte dobrý příjem, nemělo by pro vás být problémem dávat si v průběhu roku nějaké peníze stranou. Za pár měsíců si pak bez problémů našetříte na dovolenou, případně i na něco jiného.

Máte-li možnost, raději šetřete

S nižšími příjmy už je to samozřejmě horší. Spousta lidí si nemůže dovolit šetřit měsíčně stovky či tisíce korun. Pak se skutečně vyplatí přemýšlet o tom, že si vezmete půjčku. Je ale nutné zvážit, zda ji budete vůbec schopni řádně splácet. Zadlužit se a za pár měsíců mít problém peníze splatit, to nikdy není dobré.

Rozhodli jste se pro půjčku? Hlídejte si výši úroků a poplatky
Pokud už si přeci jen půjčku vezmete, všímejte si toho, jaké jsou u ní poplatky a úroky, případně jaká je doba splatnosti.

Na dovolenou vám postačí menší obnos peněz. Využít se proto dají například i krátkodobé nebankovní půjčky, které najdete na internetovém portálu greenaction.cz.

Zkuste půjčky zdarma

U krátkodobých půjček platí, že mají splatnost zpravidla do 30 dnů. Základní termín splatnosti lze v případě nutnosti za určitý poplatek prodloužit. Jinak běžně za tento typ půjček přeplatíte řádově stovky korun. Najdou se však i takové, u nichž platí, že při první vypůjčení neplatíte vůbec žádné poplatky. Půjčíte si tak například 5000 Kč a při splacení vrátíte zcela stejnou sumu, ani o korunu navíc.

Potřebujete-li peníze na dovolenou a nemáte našetřeno, určitě není vhodné si brát dlouhodobý úvěr, kterým se zavážete na dlouhé měsíce. Je lepší zvolit právě spíše krátkodobé půjčky, které splatíte z následující výplaty.

Každý odborník vám samozřejmě řekne, že je lepší si pozvolna šetřit, a to klidně i po malých částkách, nežli si překotně půjčovat peníze. Je jasné, že se naskytnou situace, kdy potřebujete akutně větší obnos peněz a půjčka je nevyhnutelná.

Vždy si ale nejprve proveďte srovnání finančních produktů od více společností a bank, abyste si vybrali ten nejvýhodnější typ půjčky. Rozhodně je také dobré si půjčovat jen takový obnos peněz, který skutečně potřebujete. Ano, banka vám jistě nabídne půjčku třeba na 100 tisíc korun. Je ale zbytečné si půjčovat tolik peněz, když aktuálně potřebujete třeba jen desetinu této částky.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..