V předchozím díle jsme si řekni něco o tom zda je dobré si ukládat peníze a jak se hodnotou peníze snižují. V tomto díle se dozvíte jak pracuje inflace jaké druhy jsou a jak se proti ní bránit.
Inflace
Inflace měří postupný růst cen. Je v procentech a uvádí, o kolik procent se cena zvýšila za dané období, které uplynulo. Jako období se bere nejčastěji jeden měsíc nebo jeden rok. V novinách se proto často uvádí, že meziroční inflace byla například v červnu 2,12%. Znamená to, že ceny v letošním červnu byly vyšší o 2,12% než v předchozím roce, v červnu. Za uplynulý rok tedy byly zvýšené o 2,12%. Meziměsíční inflace byla o 0,56%. Co to znamená? Ceny proti předchozímu měsíci stouply o 0,56%. Říkáte si, vždyť některé ceny se snižují, bývají velké výprodeje a podobně.
Spotřebitelský koš
Jasné je, že když se měří inflace, jde o nějaký průměr. Ale jaký průměr to je? Nebude to aritmetický průměr všech cen, všeho zboží a všech služeb. Ceny zahrnuté do inflace pochází ze spotřebitelského koše. Tento koš stanovují a aktualizují statistické úřady. Spotřebitelský koš je nějaký obraz typické spotřeby obyvatelstva v té dané zemi. Zahrnují se zde výrobky a služby, které se nakupují a spotřebovávají pravidelně (potraviny, běžné oblečení, nájem a tak dál). Do tohoto koše se zahrnují k věci, které se nakupují v delších časových intervalech (televize, pračka, automobil, nemovitosti a podobně).
Jde o sbírání a poté zpracování velkého množství statistických údajů, aby byl výsledný výpočet inflace pro určitý spotřební koš co nejvěrohodnější, měl vypovídající hodnotu co nejvěrohodnější. Na stránkách Českého statistického úřadu www.czso.cz najdete složení spotřebitelského koše. Pravidelně se tyto spotřebitelské koše aktualizují. V čase se tak totiž mění i spotřeba lidí, nejen ceny. Když je číslo inflace vyjádřeno v kladných číslech, znamená to, že vzrostly ceny. Je-li číslo v záporných hodnotách, znamená to deflaci, ceny spotřebitelského koše tak klesají.
Kladná inflace
Kladná inflace znamená, že když své peníze uchováte doma a použijete je v budoucnu, jejich kupní síla může být v budoucnu menší, než dneska. Jejich kupní síla se tak sníží o % inflace. Tuto situaci nechce zažít nikdo a tak je nutno najít nové a jiné způsoby, jak si peníze uložit, aby se to nestalo. Když myslíme na časovou hodnotu peněz, nejde jenom o to, aby inflace vaše peníze neznehodnocovala.
Myslete na to, abyste neztráceli zbytečně možnost dalšího příjmu. Když dobrou příležitost, kterou máte před nosem, nevyužijete, dochází k této situaci. Odborný výraz je ztráta z ušlé příležitosti. Vydělat mohou také jenom peníze, které ihned nespotřebujeme. Tedy peníze, které ušetříte. Těmto odvětví se budeme více věnovat v dalších článcích, kde se podíváme blíže na spoření a investování.