Co vše si promyslet, než si vezmete půjčku?

Co vše si promyslet, než si vezmete půjčku?
4.5 (90%) 6 Hlasování

Půjčka jménem kontokorentVzít si půjčku je jednoduché. Zažádáte si o půjčku u banky, tam vše posoudí a poté Vám půjčku schválí. Popřípadě si půjčíte u nebankovní společnosti, kde je vyřízení zpravidla ještě mnohem rychlejší. Jenže, půjčit si, je jednoduché, ale jste si dobře vědomi toho, jaký závazek máte? Ve vašem životě se toho může hodně změnit, můžete přijít o část svého příjmu, ztratit práci, budete dlouhodobě na nemocenské, Vaše příjmy se sníží. A co pak? Jak budete platit měsíčně všechny své výdaje a navíc k tomu ještě splátky? Proto, než si vezmete půjčku, je dobré si vše důkladně promyslet.

Na co vůbec půjčku chcete?

Půjčku si můžete vzít téměř na cokoliv. Je důležité, aby půjčka byla využita smysluplně. Půjčit si na luxusní dovolenou, na krásné a bohaté Vánoce, na nákup nového oblečení, na novou televizi, i když ta co máte, je dobrá, je zbytečné a právě díky takovýmto věcem se lidé často dostávají do finančních problémů. Opravdu nutně potřebujete luxusní dovolenou? Nebude lepší si na ni našetřit, než pak dovolenou splácet dlouhodobě? Budete mít z toho větší radost a dokonce si dovolenou lépe užijete, když si na ní našetříte.

Půjčku si vezměte na něco smysluplného. Například na opravu a renovaci svého bytu, na vybavení nového bytu (lednička, pračka, postel), na koupi nového auta či na koupi bytu nebo domu. Za peníze, které si půjčíte, si pořídíte věci, které budete užívat dlouhodobě. A v případě, že budete mít problémy se splácením byt nebo auto můžete prodat a peníze použít na splacení dluhu.

Budete moci splácet?

Vždy se ujistěte, že své peníze budete moci splatit. Svou finanční situaci asi úplně neovlivníte. Výpověď z práce můžete dostat kdykoliv, můžete přijít o část příjmů, nebo budete na dlouhodobé nemocenské a příjmy Vám klesnou. Neovlivníte tuto situaci, to ano. Můžete si však vyzkoušet situaci, která nastane ve chvíli, kdy budete půjčku splácet. Ještě před tím, než si půjčku vezměte, si zjistěte, kolik za ní měsíčně celkově zaplatíte. Tuto částku zkoušejte minimálně tři až šest měsíců odkládat a pracujte jen s příjmy, které Vám zůstanou. Uvidíte tak, jaký bude Váš život po půjčce a díky tomu si půjčku buď vezměte, nebo můžete půjčku přehodnotit.

Finanční rezerva může pomoci

Finanční rezerva je důležitá. Ve chvíli, kdy Vám klesnou příjmy a nebudou stačit na Vaše výdaje, finanční rezerva pomůže. Finanční rezervu si tvořte systematicky. Vaše půjčka tak bude jistější, ve chvíli, kdy nebudete moci splácet, protože je Vaše finanční situace horší, s klidným srdcem můžete na finanční rezervu sáhnout a splátku splatit. Finanční rezervu si tvořte postupně a měla by být ve výši tří až šesti měsíčních platů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.