Pořídit si vlastní bydlení chce dnes mnoho lidí, ovšem ne každý na to má vlastní finanční prostředky. Ono možná ani nejde peníze našetřit, z běžného platu obvykle našetřit na vlastní dům nebo na vlastní byt lze jen velmi těžko. Nicméně na finančním trhu máme velké množství hypoték a úvěrů na bydlení, takže není až tak těžké si vlastní bydlení pořídit s malou pomocí. Je jasné, že k tomu, aby člověk hypotéku získal, je potřeba také splňovat požadavky, které banky mají. U každé banky jsou ty podmínky trošku odlišné, ovšem v tom základním se všechny banky společně shodnou. Kdy tedy hypotéku rozhodně nezískáte?
Pokud žádáte o půjčku a chcete mít nízký úrok a rozumný úrok, vždy je potřeba doložit vaše příjmy. Banka si musí být jistá, že budete schopni splácet své závazky a nijak vás to neohrozí při splácení čehokoliv jiného. Pokud jste vedeni jako uchazeči o zaměstnání na úřadu práce, pokud pracujete bez smlouvy, tedy „na černo“, pokud dostáváte peníze na ruku a podobně, nečekejte, že vám banka hypotéku dá. Potvrzení o příjmu, který banka vyžaduje, totiž bude jen potvrzeno to, z čeho vám zaměstnavatel strhává odvody na sociální pojištění a na zdravotní pojištění a to je v případě, že pracujete „na černo“ nula korun.Vaše příjmy
Minimální věk a maximální věk
Hypotéka má také své určité limity co se týče věku. Minimální věk pro hypotéku je osmnáct let, tedy plnoletost. U některých bank je to pak věk dvaceti jedna let. Pojmem maximální věk je pak rozuměn věk, ve kterém hypotéku doplatíte. U většiny bank je tento věk sedmdesát let. Pokud nesplňujete tyto dva body, s hypotékou se musíte rozloučit.
Ukončení pracovního poměru a začátek pracovního poměru
Žádáte-li o hypotéku a jste ve výpovědní lhůtě ve stávajícím zaměstnání, nebo jste nastoupili do nového zaměstnání a jste ve zkušební době, banka vám hypotéku neschválí. U některých bank je tomu také tak, že pokud máte pracovní smlouvu na dobu určitou, její platnost musí být ještě minimálně tři měsíce, to však požadují jen některé banky.
Začínáte podnikat
Jako podnikatelé můžete být klidně úspěšní, ale bankám to většinou nestačí. Pakliže nepodnikáte minimálně šest měsíců a nepředložíte bance minimálně jedno daňové přiznání, hypotéku vám rovněž v bance nedají.
Exekuce, SOLUS, nebankovní registr
Občas potřebujete půjčku na určité věci, ovšem je potřeba vše řádně splácet. Může se stát, že vám přijde exekuce, jste v registru dlužníku (SOLUS) či jste si půjčili u nebankovní společnosti a jste také v jejich nebankovním registru. Banka před vydáním hypotéky toto všechno kontroluje, a pokud víte, že něco podobného leží i na vašich bedrech hypotéku vám banka neposkytne.