Měsíční splátky? Jsou vůbec výhodné?

Měsíční splátky? Jsou vůbec výhodné?
Hodnocení článku

Půjčka bez doložení příjmuJestliže si chcete pořídit televizi, lednici, pračku, nový notebook, nový telefon a podobně a nemáte na danou věc finance, máte několik možností. Buďto budete poctivě šetřit a na danou věc si finance naspoříte, ale upřímně, pokud se vám lednička nebo pračka pokazí, spořit několik měsíců obvykle nejde. Pak máte možnost vzít si krátkodobou půjčku (například kontokorent či u někoho z rodiny), nebo poslední možnost je ta, že si spotřebič můžete ihned vzít a budete jej postupně splácet. Měsíční splátky pro vás nebudou tak vysoké, nezatíží váš rozpočet, jako koupě nové věci najednou. Avšak, jsou takovéto měsíční splátky výhodné? Nepřeplatíte zbytečně moc?

Opatrnost je na místě

Odpověď vás asi nepřekvapí. Záleží hodně na tom, kde si tuto půjčku sjednáváte, kolik budete splácet měsíců, jak velkou částku budete splácet a podobně. Rozhodně se nenechte „ukecat“ prodejcem, který vám bude nadšeně tvrdit, že právě tato půjčka se splátkami je ta nejlepší z nejlepších. Udělejte si průzkum na trhu, co vás opravdu vyjde levněji, co je pro vás to nejvhodnější a podle toho se zařiďte. Myslete především na to, kolik měsíčně můžete splácet, jaká částka neohrozí váš měsíční příjem. Podle toho se také odvíjí doba, po jakou budete měsíční splátky splácet.

Nenechte se oklamat čísly

Spočítejte si, kolik celkově zaplatíte a porovnejte to s cenou produktu. Je to jednoduché, například si chcete pořídit nový telefon, který stojí pět tisíc korun. Měsíčně budete splácet pět set korun, což je pro vás dostupná a celkově zaplatíte pět set korun jedenáctkrát, tedy po jedenáct měsíců. Konečná cena tak bude pět tisíc pět set korun, což se vám vyplatí, protože přeplacení částka není nijak extrémně velká. Může se však stát, že zjistíte, že můžete přeplatit až dva či tři tisíce a to potom už moc výhodné není.

Na co si dát pozor

Právě kvůli těmto tahům je dobré si vše spočítat a přesně vědět, jak která měsíční splátka funguje. Nenechte se zlákat tím, co vám vypráví prodejce, mají z toho provize. Tedy rozhodně je lepší před samotným nákupem najít si informace o takovýchto měsíčních splátkách ať přesně víte, co očekávat a co případně je to špatné pro vás a co je pro vás naopak výhodné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.