Bydlení Finance Finanční gramotnost Finanční rádce

Finanční poradce ANO nebo NE?

Finanční poradceNemusíte se stydět za to, že si sjednáte schůzku s finančním poradcem. Nejste jediným na světě, kdo neví jak zacházet s financemi nebo jen je na vás mnoho splátek, či máte nízké příjmy. Ať už je to tak či jinak, rozhodně neuškodí se na schůzku připravit.

Důležité faktory:

–  Nepodceňujte volbu místa pro schůzku. (Rozhodně se nemusíte podřizovat, co se výběru místa týče. Můžete se sejít jak u vás doma, tak i v oblíbené restauraci či kavárně, nevylučujte ani kancelář finančního poradce, ale v tomto případě je dobré se předem informovat, zda budete mít soukromí)

Informujte se o finančních produktech.  (Není za potřebí se důkladně připravovat a všemu dopodrobna rozumět. Od toho je tu váš finanční poradce, aby vám vše vysvětlil, ale měli byste vědět, jaké produkty využíváte, abyste mohli reagovat na jeho první seznamovací dotazy.)

–  První schůzka nic neřeší, je jen seznamovací. (Nepočítejte s tím, že hned po první schůzce budete mít jasno. První schůzka je jen od toho, aby se finanční poradce dopídil něco o vaší domácnosti, vašich výdajích a o tom jak zacházíte s financemi. Podle toho by se měl časem sestavit vhodný finanční plán přímo pro vás.)

Zbystřete! (Finanční poradce by se měl zabývat vaší finanční situací dopodrobna a nenavrhovat řešení, pokud nebude znát veškeré detaily.) 

Jak zjistit zda je právě váš finanční poradce špatný aneb kdy vzít nohy na ramena?

Jakého si vyberete poradce, závisí pouze na vás, ale tady je pár typů jak poznat včas zda je poradce špatný.

–  Kontakty. (Jestliže vás na první schůzce žádá o kontakty vašich příbuzných či přátel nebo se vás snaží přinutit, ať jej doporučíte dál.)

„Mluvka.“ (Pokud vás nepustí ke slovu, mluví a mluví a vás si nevyslechne, rozhodně už nedovolte, aby došlo k další schůzce. V tomto případě se zjevně nejedná o poradce, který by se aktivně zajímal o vás.)

–  „Hotový prodavač.“ (Doporučuje vám finanční produkty, aniž by se podrobněji seznámil s vaší situací a vašimi potřebami.)

–  Nezodpovědný. (Pokud odmítá nést zodpovědnost za své rad, tak jim očividně nevěří. Proč byste jim měli věřit vy?)

–  Až příliš dobré. (Nabízí produkty či aktiva s neobvykle vysokým ziskem.) 

Další schůzka

Připravte se a dejte i záležet na tom, abyste nic neopomněli. Na další schůzku, byste si měli vypsat rozpočet domácnosti a v něm uvést veškeré měsíční příjmy i výdaje. Také smlouvy finančních produktů, které využíváte. Finanční poradce se pak lépe zorientuje.

Finanční plán

Od finančního plánu, všichni čekáme, že nám konečně vnese ten správný směr do života. Finanční plán by vám měl být dobře vysvětlen, především to, v čem jsou pro vás jednotlivé investice výhodné a co vám přinesou. Což je úkol finančního poradce, měl by ho s vámi celý a podrobně projít. Nebojte se otázek, pokud něčemu nerozumíte tak se ptejte. V žádném případě se nesmiřte s odpovědí typu: “Věřte mi, že produkt, který jsem pro vás zvolil, je ten nejlepší. Je zbytečné vás zatěžovat dalšími podrobnostmi, kterým byste ani nerozuměli.”

Pro dobrého poradce nekončí práce s klientem sestavením finančního plánu a podepsáním smluv. Měl by být ochotný vám pomoci, když ho požádáte o další schůzku a rady, takže se nemusíte bát ho kdykoliv oslovit.
Image: Bussines / freedigitalphotos.net

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..