Jak na ukončení stavebního spoření

Jak na ukončení stavebního spoření
4.3 (85.71%) 7 Hlasování

Stavební spořeníStavební spoření patří mezi nejčastější finanční produkty, které se v České republice vyskytuje hojně. Téměř každá druhá osoba má stavební spoření, která se snaží si vybudovat nějakou finanční rezervu.

Vzhledem k dlouhé spořící době, která je pro získání státního příspěvku 2 000 Kč min. 6 let, mnoho lidí zapomíná na podmínky ukončení stavebního spoření. Možností na ukončení stavebního spoření je hned několik, ale záleží jak důležitě oné peníze potřebujete. Riskujete, že přijdete o nějakou hodnotu z naspořené částky.

 

Ukončení po uplynutí vázací lhůty

Nejlepší způsob jak vybrat peníze a nepřijít o žádnou hodnotu, je výběr po ukončení vázací lhůty. Dnes se stavební spoření zakládá na 6 let, a pokud je lhůta dodržena, pak se nekrátí státní příspěvek. Je zapotřebí zajím do banky a vyřídit ukončení, abyste mohli mít peníze co nejrychleji, pak ukončete 3 měsíce před ukončovací lhůtou. Protože ze zákona Vám mohou peníze vyplatit do 3 měsíců.

Chci své peníze před vázací lhůtou?

Další možnost ukončení stavebního spoření před vázací lhůtou lze, ale musíte počítat s tím, že přijdete o značnou část peněz. Musíte velice zvážit, zda je ukončení vhodné. Pakliže peníze nepotřebujete ihned nebo hned, pak je lepší počkat na vázací lhůtu.


Úvěr ze stavebního spoření

Další možností jak získat peníze ze stavebního spoření spočívá tzv. překlenovací úvěr. Podmínky takového úvěru závisí na výši stavebního spoření, které je použito jako zástava a není tak nutné ručit nemovitostí apod. Nevýhodou je, že i přes svoji výhodnost jsou peníze většinou propláceny. Banky pouze proplatí pouze rekonstrukce baráku, oprava koupelny…..

Nikdy se neunáhlujte a neukončujte žádné spoření před ukončovací lhůtou, která je uvedená na smlouvě. Můžete tak přijít o výraznou částku a to naprosto zbytečně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.