Zaznamenaný pokles nemovitostí je podle analytiků jen mírný. V příštím roce se například může tento trend otočit. Své dno už tak našla cena stavebních prací. Z tohoto dna pak postupně roste. Cena pozemků rostla, ať krize byla či nebyla. Společnost Central-Group a její majitel je sám překvapený nabídkami, které stavební firmy pro developerské projekty nabízí. Nynější ceny podle všeho porostou, jelikož jsou nízké. Čtěte: Z paneláků se stanou ghetta, tvrdí developeři.
Pro vývoje nemovitostního trhu jsou zásadní úrokové sazby, které má Česká národní banka. Současnost je má na technické nule, tedy 0,05%. Právě kvůli nim jsou tak hypotéky v České republice nejlevnější. To ostatně potvrdí i údaje Fincentra Hypoindexu. Březen letošního roku znamenal pokles úrokové sazby u hypotečních úroků. Dosáhly tak průměrně 3,17%. Hypotéku je však možno mít také levněji. Jak? To se dozvíte v tomto článku.
Praktický příklad – Jak vyjednat snížení úrokové sazby u hypotéky
Než vůbec budeme rozebírat teorii, uvedeme si praktický případ, který zažil pan Mirek Dokoupil, který se o hypoteční úvěr zajímal. Snaží se totiž získávat přehled o úrokových sazbách jednotlivých bank. Jeho pouť začala ve chvíli, kdy mu přišla informační textová zpráva od hypoteční poradkyně z Modré pyramidy. V ní mu nabízela roční úrok 2,99% v akci.
Mirek Dokoupil odpověděl spíše jen v legraci, neočekával odpověď. Opověděl, že LBBW Bank nabízí úrokovou sazbu 2,73%. Překvapením bylo, že mu hypoteční poradkyně odpověděla a to slušnou formou, že na takovou sazbu se mohou dostat, jestliže má klient zájem, má zavolat.
Mirek Dokoupil vzal telefon, zavolal a domluvil si schůzku. V bance klienta čekalo příjemné překvapení v podobě hypoteční poradkyně, která přesně namodelovala splátku s onou úrokovou sazbou 2,73% a to na 85% LTV (to je poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti). Snížení úrokové sazby podle poradkyně nebude problémem. Je to zejména kvůli tomu, že banky mají cíl hypotečních úvěrů zvýšen a to o desítky procent. Proto je jasné, že snížení úrokové sazby problémem nebude, jelikož vedení chce, aby se počty dodržovaly.
Pan Mirek Dokoupil také myslel, že bude muset dát 30% vlastních prostředků, aby získal nejvýhodnější sazbu. Stačí mu však pouze 15%. Úroková sazba se lišila v minulosti a to u hypoték se 70% a 80%. A to už je nyní zrušeno, říká hypoteční poradkyně. Naše produkty by měli být jednoduché. Hypotéku by si pak mohl dovolit téměř každý, kdo nemá tolik vlastních financí. Vyšší úvěry jsou motivací, aby si je klienti vzali. Zbytek peněz můžete použít na vybavení domu č je zhodnotit. Spořicí účty mají úrokovou sazbu 2,73% a asi už jí nepřekonají. Termínované vklady tuto šanci mají. Čtěte: Spořit se u nás nevyplatí. Jde na něčem vydělávat? U dlouhodobých hypoték berte v potaz i to, že během prvních let splácíte úroky, ne jistinu.
Příklad:
Hypotéka 2 milióny Kč, trvá 20 let, LTV 85% a fixuje se na 5 let.
Splátka za měsíc s úrokovou sazbou 2,99%: 11 081 Kč
Splátka za měsíc s úrokovou sazbou 2,73%: 10 882 Kč
Úspora za jeden měsíc: 199 Kč
Za dobu 5 let: 11 940 Kč
Začít? Jak?
Modelový příklad ukazuje, že stačí jenom trošku více vyjednávat a při prvních pěti letech fixace je možno ušetřit docela dost, přesněji 11 940 Kč. A jak má člověk vůbec začít?
Máte internetové připojení? Pak je to zatím vše, co potřebujete. Najděte si internetovou stránku, které jsou specializovány na poptávky po hypotečních úvěrech. Jestliže je vaše poptávka, kterou vkládáte reálná (dostačuje váš příjem a podobně), najdou pro vás jednotliví hypoteční poradci několik nabídek. Nechejte si pak poslat od nejlepších poradců přímo nabídku konkrétních bank.
Máte k dispozici lepší podmínky, ale máte strach se pustit do refinancování? Náš hypobudíček je tu pro vás a bude to hračka. Vše budete mít včas připomenuto.
Nabídky můžete využít pro kontaktování banky či bank, o kterých přemýšlíte. Zeptejte se jich, jestli vám mohou dát nejvýhodnější hypoteční úvěr. Pan Marek měl štěstí na to, že dostal textovou zprávu od vedoucí obchodního týmu. Ta má s hypotékami zkušenosti už řadu let. Trvejte na to, aby se o váš zájem staral vedoucí obchodního týmu. Má totiž zkušenosti, což je předpoklad pro to, aby vyjednal lepší úrokové sazby.
Bance pak nebrání nic v tom, aby vám nabídla úrokovou sazbu, která bude ještě výhodnější. Když se tak nestane, získáte úrokové sazby, které jsou výhodnější, než jsou ty ceníkové. A to už u samých poradců.
Zhodnocení
Jako klient nemáte co ztratit. Prakticky jen pár minut z vašeho času. Díky svému vyjednávání můžete tak během fixace ušetřit 10 000 Kč a víc. Vyjednávat je tak téměř nutnost.
Je holý nerozum sledovat jenom úrokovou sazbu a nic jiného. Některé banky totiž k hypotečnímu úvěru přidají běžný účet, který je drahý. Navíc mohou připočítat poplatky za správu hypotečního úvěru, nevhodné pojištění, které platíte po celou dobu fixace. Kalkulačka je proto nutná! Vše, co je netransparentní a co si nemůžete spočítat, nechejte být. V dalším článku se pak dozvíte více o nekalých produktech, které banky k hypotékám přidávají a trh se díky tomu stává čím dál víc méně transparentní.