Jaký má vliv exekuce na trvalý pobyt?

Jaký má vliv exekuce na trvalý pobyt?
4.7 (93.33%) 6 Hlasování

Jak na exekuceMá vůbec vliv na exekuci to, kde dlužník má trvalý pobyt? A jestli ano, tak jaký? Může u vás exekutor zazvonit, i když váš přítel nebo rodinný příslušník je nahlášený na obecním úřadě a už u vás doma není trvale přihlášen? Jaký má vliv exekuce na trvalý pobyt si odpovíme v následujícím článku.

Zmýlená neplatí

Co se exekucí týče, lidé se v nich často velmi mýlí. Podle obyvatel soudní exekutor či vykonavatel soudního exekutora může provádět terénní šetření nebo soupis movitých věcí jen na místě, kde povinný či jeho manžel či manželka (pokud tedy dluh vznikl během trvání manželství) má trvalý pobyt nahlášený. Chroničtí dlužníci však jsou evidováni na ohlašovně obecního úřadu a tak logicky mít movité věci nemohou. Je jasné, že na těchto ohlašovnách nebydlí tisíce lidí. Soudní exekutor je tak trošku detektiv a pátrá po dlužníkovi.

Jak exekutor postupuje

Před tím, než začne soupis movitých věcí, probíhá terénní šetření. To tedy znamená, že se ověřuje pobyt povinného u sousedů, známých a podobně. Exekutor se pak už řídí podle ust. § 326 odst.1 občanského soudního řádu. Soud v bytě povinného či na nějakém jiném místě, kde má povinný své věci, sepíše movité věci, které mohou být prodány a to v rozsahu, aby výtěžek z prodeje postačil k uspokojení vymáhané pohledávky oprávněného. Také jsou zde zahrnuty náklady výkonu rozhodnutí. Sepisují se povětšinou věci, které povinný může postrádat a také ty, které půjdou prodat nejlépe.

Rychle se kazící věci se sepisují v případě, že je nedostatek jiných věcí, kterými zajistíte rychlý prodej. Nemůžou se sepisovat movité věci, které v nemovitosti tvoří příslušenství. Je jasné, že stěžejní část celého paragrafu je o umístění movitých věcí dlužníka.

Když soudní exekutor najde movité věci dlužníka (bývají to věci osobního charakteru jako oblečení, účtenky, osobní doklady, výpisy z účtu či hygienické potřeby) je jasné, že dlužník na daném místě pobývá. Zákonný předpoklad je proto pro provedení seznamu věcí movitých. Ostatní lidé bývají často o možnosti podání návrhu na vyškrtnutí movitých věcí poučeni.

Nejlepší je situaci předejít

Nemá tedy smysl se ohradit tím, že dlužník na místě nemá trvalý pobyt, proto tam exekutor nemá co dělat a taky nemá sepisovat movité věci, nebo si je přímo odnášet z bytu. Terénní šetření je důkladné. Pokud je šetření nesprávné, tedy na místě dlužník nebydlí a nemá zde ani movité věci, pak je zde možnost trestního stíhání nebo taky kárného řízení. Jediným dobrým řešením je, abyste se do této situace nedostali. Je nutné platit včas své závazky, když to nejde, s věřitelem se ihned spojit a problémům předcházet.

One Response to Jaký má vliv exekuce na trvalý pobyt?

  1. Peto napsal:

    když už exekutor udělá kiks, je to na Vás, abyste dostali své věci zpět. Stopjí Vás to spoustu času, úsilí a hlavně nervů. A exekutor? Ten je v podstatě nespotižitelný… Nikdo mi nevysvětlí, proč jedinec, jehož práce je vymáhat dluhy, má skoro širší pravomoc než policie…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.