Ne každý ví, že kreditní karta nebo kontokorent je vlastně úvěr. A pokud si klient zažádá o hypotéku, úvěry snižují jeho bonitu. Posuzování bonity může být odlišné, ale může pořádně zahýbat s čísly.
Klient s měsíčním příjmem 20 000 Kč, si může vzít úvěr s maximální splátkou ve výši 50 % příjmu, což je 10 000 Kč. Pokud si vezme hypotéku na 30 let s úrokovou mírou 2,7 % ročně, jde asi o 2 470 000 Kč. V případě, že by klient již splácel nějaký úvěr (kontokorent, kreditní karta…), například 500 Kč měsíčně, sníží se mu maximální možná splátka na 9 500 Kč. Hypotéka bude už pouze 2 340 000 Kč. Při stejných podmínkách je to o 130 000 Kč méně.
Problém u kreditní karty nebo kontokorentu je už v tom, že je klient vlastní (resp. je povolen). Banky počítají se situací, že klient ačkoliv úvěr nečerpá, kdykoliv může začít. V nejhorším případě nastane situace, že banka připočte 5 % výše limitu karty (8,3 % v případě kontokorentu). To je ten moment kdy nastává posuzování bonity klienta. Asi polovina bank, poskytující hypotéky, kreditní karty a kontokorenty nezapočítávají (v případě včasného splácení). Naopak bankovní domy se velice dobře zajímají o splácení.
Několik rad na závěr:
- Promyslete si zřízení produktu
- Neberte si kreditní kartu/kontokorent zbytečně
- Nenastavujte si vysoké limity tzv. “pro jistotu”
- Závazky uhrazujte včas
Pokud se rozhodnete pro hypotéku, využívejte služeb nezávislých renomovaných hypotečních makléřů, kteří vám poradí na míru. Získáte také přehled o všech sazbách a nákladech týkajících se hypotéky.