Naučte se krotit kreditku – 6 TIPŮ, jak s ní vydělat peníze

Naučte se krotit kreditku – 6 TIPŮ, jak s ní vydělat peníze
4.7 (93.33%) 3 Hlasování

Jak ušetřit penízeRádi utrácíte? Tak proč utrácet své vlastní peníze, kdy můžete utrácet cizí a ještě na tom něco vydělat? Jestliže máte kreditní kartu, je dobré vědět, že jí můžete používat ve svůj prospěch. Musíte se s kreditkou naučit pracovat chytře!

Zdá se vám, že kreditní karta je jenom obyčejná půjčka? Tomu tak není! Bankovní i nebankovní společnosti ke kreditním kartám přidávají nejrůznější novinky či lákadla, aby zaujali. Jestliže sáhnete po té správné kreditce, jejich aktivním využíváním získáte mnoho výhod. Různé slevy na nákupy, odměny za pravidelné využívání karty, prodloužená záruka na výrobky a různé další výhody.

U kreditky utrácíte peníze banky, musíte je proto vrátit co nejdříve, protože když splatíte částku po splatnosti, půjčka bude drahá. Úroková sazba, kterou za půjčku z kreditky zaplatíte, není nijak nízká. Pohybují se zhruba od 17,04 až po 26,28%. Máme pro vás přehled sazeb u kreditek, které jsou nejžádanější. Navíc si můžete zjistit i bezúročné období, benefity a podobně a to vše zde.

Vydělat na kreditce lze, musíte s ní však nakládat chytře a několik zásadních kroků dodržet.

1. Utraťte jenom tolik peněz, kolik máte k dispozici

Chcete-li mít kreditní kartu úspěšnou, utrácejte jenom tolik, kolik můžete zpět vrátit a to v rámci bezúročného období. Hlídejte proto své výdaje. Většina bank poskytuje kontrolu na internetu, podobně jako je to u běžného účtu. Nemá-li vaše kreditka tuto službu, částku si zapisujte, nechávejte si doklady nebo si jí pamatujte.

2. Částku platit inkasním způsobem

Ve společnosti, kde si chcete kreditní kartu zřídit, nebo už jí zřízenou máte, se zeptejte na možnost hrazení částky inkasním způsobem. Na běžném účtu povolíte bance, aby si z vašich financí strhla určitou částku (kterou jste zaplatili za produkt) a to ke dni splatnosti. Zdarma poskytuje tuto službu pár společností jako mBank, Sberbank, Zuno, Cetelem, Citibank. Některé banky neposkytují tuto službu zdarma, ale mají jí zpoplatněnou.

Banky umožňující inkaso na 100% částky:

 • Cetelem: 0 Kč
 • Citibank: 0 Kč
 • mBank: 0 Kč
 • Zuno: 0 Kč
 • ČSOB: 200 Kč/ rok *
 • Česká spořitelna: 29 Kč / měsíc
 • GE Money Bank: 0 Kč, jen u min. splátky
 • Komerční banka: 29 Kč/ měsíc
 • Era: 200 Kč / rok *
 •  Raiffeisenbank: 0 Kč u inkasa zřízeného před datem 1.10.2013, po datu 29 Kč/ měsíc
 • Sberbank: 0 Kč
 • UniCredit Bank: 0 Kč *

Zdroj: jednotlivé bankovní i nebankovní společnosti

* klienti, kteří mají běžný účet u banky

4. Inkaso na 100% částky

Když využíváte inkaso, pak hlídejte, aby odešla celá částka. Proto musíte mít na účtu dostatek financí. Inkaso také musí být nastaveno na úhradu celé částky. Nenechte se obalamutit, 100% úhrada se může skrývat pod různými pojmy (aktuální zůstatek kartového účtu, 100% inkaso, plné splacení kreditní karty apod…) Banka vám může nabídnout minimální úhradu částky, tedy uhradí se jen něco a zbytek musíte uhradit sami. Když tak neučiníte v bezúročném období, pak se objevují velké úroky.

Banky, které nenabízí 100% inkaso:

 • GE Money Bank: nejde
 • Home Credit: nejde
 • LBBW Bank: nejde

Zdroj: bankovní a nebankovní společnosti

5. Termín splacení hlídat!

Když banka nepovolí inkaso, popřípadě je pro vás předražené, musíte půjčku hradit pomocí běžného účtu. A to už musíte pravidelně hlídat a kontrolovat. Máte-li problémy s včasným splacením, musíte být k sobě tvrdší. Termín splacení si poznamenávejte do kalendáře či diáře. Nechávejte účet na očích. Nastavte si vlastní upomínku, která vás včas upozorní na to, že je nutno zaplatit!

6. Výdaje hlídejte!

Peníze, které jsou na účtu se vždycky utrácejí snadněji, než když držíte v ruce přímo bankovky. Myslete na to už tehdy, když vybíráte kreditní kartu. Kreditní karta musí být v souladu s vašimi finančními možnosti, nesmí vám nic nařizovat. Například disponuje benefity, ale má podmínku, která znamená utrácet více, než je váš limit. Je na vás, zda spoříte stokoruny, koruny nebo haléře. Když promarníte bezúročné období, shrábne tyto peníze banka. I když nebudete mít na zaplacení či se s platbou opozdíte, bude banka inkasovat.

7. Kreditní karta není debetní karta

Když vybíráte kreditní kartou hotovost před bankomat, připravte se, že zaplatíte velkou částku. Takový výběr může stát i 89 a více korun. Vždycky raději vybírejte za pomoci debetní karty, která je mnohem levnější a je pro výběry určená. Někdy jsou výběry zdarma.

One Response to Naučte se krotit kreditku – 6 TIPŮ, jak s ní vydělat peníze

 1. Jana napsal:

  Moc díky za pěkný článek a užitečné tipy!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.