Vymazání z registru dlužníků není nic jednoduchého. Proces má podmínky, první je zaplacení všech dlužných částek. I po zaplacení dlužné částky v registru zápis existuje a to i několik let po zaplacení. Změna je pouze v tom, že u jména dlužníka je uvedeno datum úhrady dluhu.
Česká republika má bankovní i nebankovní registr dlužníků. Doba, kdy je člověk v registru zapsán se liší. Můžete kontaktovat provozovatele registru, tedy SOLUS, nebo přímo se obrátit na Centrální registr dlužníků České republiky (CERD). Doba zápisu v bankovním a nebankovním registru je čtyři roky, a když je to v registru SOLUS, jsou to roky tři. O výmaz z registru můžete požádat jen ve chvíli, kdy se jedná o chybný zápis. V opačném případě k vymazání dojde, až uplyne zmíněná doba. Registr dlužníků je na internetu, může do něj nahlédnout prakticky kdokoliv a to bez ověření. Můžete si tak sami ověřit, jestli je výmaz skutečně proveden.
Vymazání z registru dlužníků je často komplikované a časově dost náročné. Registry využívá mnoho společností, které na českém trhu působí. Možnost podívat se do registru dlužníků tak poskytuje společnostem ochranu proti takovým klientům, kteří jsou problémoví.
Podmínky jsou stejné i pro podnikatele a firmy. Ve většině případů tak obě strany obchodního styku do registru nahlédnout, je to často nezbytné, abyste si zjistili, jak na tom druhá strana je. Celé to trvá jen pár minut.