Máte-li příjmy, které plynou z Google AdSense, pak si jistě nad tímto vyplněním děláte hlavu. Povinnost však nemají pouze ti, kteří mají příjmy z Google Adsense, ale i jiní.
Co je to povinnost odevzdat následné souhrnné hlášení? Koho se to týká? A jak jej vyplnit? Všechny otázky Vám zodpovíme!
Souhrnné hlášení – proč je nutno jej podat?
Souhrnné hlášení má za účel informovat správu daně o tom, jaká zdanitelná plnění má člověk se subjekty ze států Evropské unie. Tedy od těch daňových subjektů, od kterých získáváme příjmy. Souhrnné hlášení DPH člověk podává ve chvíli, kdy dodával zboží osobě, která je registrována k DPH v jiném státě EU.
Ve chvíli, kdy jste poskytli službu a místo jejího plnění je v jiné zemi Evropské unie, pak příjemce služby má povinnost daň přiznat a zaplatit jí. První uvedený případ se často dotýká situace, kdy se zboží, které máme, prodává do zahraničí. Případ druhý jsme už nakousli v začátku článku, jde často o zdanění příjmů z AdSense.
Jako další příklad můžeme uvést přemístění obchodního majetku do jiného státu v rámci Evropské unie a účel tohoto přemístění je uskutečnění ekonomických aktivit. Podrobnější informace poskytuje § 102 odst. 1 písm. a) až d) zákona č. 586/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty.
Následné souhrnné hlášení DPH – jak ho podat a kdy ho podat?
Jestliže se na Vás popsané případy vztahují, pak jako identifikovaná osoba měsíčně podáváte hlášení. Ostatní případy jsou podle typu našeho zdaňovacího období (čtvrtletně nebo měsíčně). Státní správa je postupem času elektronizována a to je velkou výhodou.
Hlášení tak máte možnost podat online, přes aplikaci EPO. Jestliže disponujete elektronickým podpisem, vyplňte hlášení a odešlete jej. Nemáte-li elektronický podpis, nezoufejte. Můžete online vyplnit hlášení, odeslat jí a potvrzení o odeslání vytisknout. Toto potvrzení během pěti dnů musíte na finanční úřad doručit.
Následné souhrnné hlášení podávat nemůžete jinak, než elektronicky. Spolu s ním je důležité podat i přiznání k DPH. To také elektronickou formou.
Informace, které jsou k vyplnění následného souhrnného hlášení důležité
Souhrnné hlášení má kódy. Ty mají za úkol označit plnění, které se přiznává. Jde o tyto kódy:
- 0 – dodávka zboží do jiného státu Evropské unie osobě, který je k dani registrována v jiném státě Evropské unie
- 1 – přemístění obchodního majetku do jiného státu Evropské unie
- 2 – jestliže jste v rámci třístranného obchodu (na území EU) osobou prostřední a dodáváte tak určité zboží
- 3 – poskytnutí služby, která má místo plnění v jiném státě Evropské unie. Příjemce to služby má povinnost službu přiznat a následně zaplatit.
Do jaké doby je potřeba podat souhrnné hlášení?
Lhůta dodání zboží do jiného státu Evropské unie je 25 dní po kalendářním měsíci, ve kterém bylo dodáno zboží. Jestliže jste poskytovali služby, máte povinnost podat měsíční či čtvrtletní přiznání do 25 dnů po konci období zdaňovacího.
Máte možnost souhrnné hlášení DPH podat a následně odeslat elektronickou cestou. Jestliže se u Vás objevují oba případy najednou, pak do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, kdy bylo plnění uskutečněno, se souhrnné hlášení podává.
Velmi často se objevují změny v oblasti DPH. Proto je velmi dobré, když sledujete daňové novinky a nové povinnosti, které z nich vyplívají. V roce 2010 se objevily největší změny v oblasti příhraničního plnění. Změny se objevily jak v české legislativě tak se změny objevily i v souvislosti s evropskými směrnicemi.