Finance Finanční rádce Jak ušetřit peníze

Sleva na dani pro důchodce

Sleva na dani pro důchodce
Napsala admin

Důchodci vyhráli boj, který vedli o slevu na dani, pro ty, kteří jsou ekonomicky aktivní. O tomto svědčí Nález Ústavního soudu sp. zn. l. ÚS 2340/2013.

Ten pracujícím důchodcům přiznal slevu na dani za roky 2013 a 2014. Důchodci vedli boj nejen za slevu, která je téměř 25 tisíc korun, ale také řešili princip rovnosti v zákonech daňových.

Pro pracující důchodce zrušení slevy

Na svědomí toto zrušení slevy na dani pro důchodce, kteří chodí do práce má Nečasova vláda. Ta totiž v rámci úsporných opatření pracujícím seniorům tuto možnost sebrala. Opatření bylo naplánováno na roky 2013 až 2015. Státní kasa měla být až o dvě miliardy korun ročně bohatší.

Toto opatření vzbudilo velkou vlnu nevole. Našli se dokonce i senioři, kteří si výplatu důchodu rozhodli na čas pozastavit. Důvod, který je k tomuto kroku vedl, byla formulační nepřesnost, která v novele zákona o daních z příjmů byla. Tuto novelu šlo interpretovat tak, že ten, kdo od prvního ledna daného kalendářního roku starobní důchod nebere, na slevu na poplatníka nárok stále má. Důchodci tak našli skulinu v zákonech a účelově si začali pozastavovat výplatu důchodů a poukázali na nešikovnost českých zákonodárců.

Protiústavní krok

Někteří jednotliví důchodci, kteří pracují, se začali na Ústavní soud obracet s tímto problémem. A samozřejmě nastala změna. Soud tak důchodcům, kteří stále pracují, přiřkl slevu na poplatníka od roku 2014. Následně pak přiřkl soud slevu i zpětně za rok 2013.

Nejen běžně pracující senioři se soudili s českým státem, ale také daňoví poradci v penzi, kteří jsou velmi fundovaní. Ústavní soud tak rozhodl, že sleva na poplatníka patří všem pracujícím lidem bez rozdílu, tedy i seniorům v důchodu.

Jak uplatnit slevu na dani pro důchodce za rok 2013

Je několik možností pro uplatnění zpětné slevy na dani. Jedná-li se o ekonomicky aktivního důchodce, který je v poměru zaměstnaneckém a který tuto slevu uplatňuje u svého zaměstnavatele a požádal o slevu v Prohlášení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti, ale jeho zaměstnavatel nezohlednil tuto žádost, může u zaměstnavatele uplatňovat jí zpětně.

O slevu na dani je možno dále požádat formou daňového přiznání za rok 2013. Svůj nárok na slevu tak pracující důchodce uplatní a nepřijde o ni.

Jestliže je pracující důchodce podnikatel, pak má opět několik možností, jak si slevu uplatnit. Jestliže daňový subjekt nepodával daňové přiznání za rok 2013, jde jej podat i zpětně a slevu tak uplatnit. Jestliže podnikající důchodce za rok 2013 daňové přiznání podal, ale nárok na slevu si neuplatnil, popřípadě jí finanční úřad neakceptoval, je možnost využít dodatečného daňového přiznání a v něm uplatnit nárok na slevu. Pracující senior si opět přilepší a to dokonce i zpětně za rok 2013 – sleva na dani pro seniory

Uplatnit slevu jde u těchto případů až do 1.4.2017. dodatečné daňové přiznání by však ideálně mělo být podáno nejpozději do konce měsíce, který následuje po měsíc, v něm se senior o této možnosti dozvěděl.

Sleva na dani má i pracující důchodce, stejně jako ostatní

Rozhodnutí, které učinil Ústavní soud pracujícím důchodcům, umožňuje stejné postavení, jak mají ekonomicky aktivní jedinci v České republice. Nejde o sumu v řádech pár korun. Celkem to dělá 24 840 Kč. A ty si můžete odečíst z vypočtené daně samotné, ne ze základu. Pracující senioři tak bude mít vyšší čisté mzdy, než tomu bylo doposud.

V porovnání s ostatními obyvateli nebudou diskriminováni ekonomicky. Pokud se zamyslíme nad průměrnou výškou starobního důchodu v České republice a jeho poměr k průměrné mzdě, vidíme velký krok. Pracující důchodce tak zcela jistě nabude dojmu, že je společensky potřební a oceňuje se jeho pracovní aktivita.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..