Finance Finanční gramotnost Finanční rádce Finanční slovník

Co je rozhodčí doložka a její neplatnost

Finanční slovník
Napsala admin

Pokud budeme hovořit o spotřebitelských úvěrech, vyskytuje se upozornění na použití rozhodčí doložky. Co však rozhodčí doložka znamená pro dlužníka samotného a na co dávat pozor?

Rozhodčí doložka – náhrada soudů, které jsou pomalé?

Rozhodčí doložka je specifické ujednání ve smlouvě. Smluvní strany se předem dohodly, že své případné soudy nebudou řešit soudní cestou, ale cestou rozhodců. To má svůj účel, jde vlastně o náhradu soudních sporů, které se často vlečou a jsou dlouhé. Jde o rychlejší řešení. U smluv mezi firmami je rozhodčí doložka velmi vhodná cesta na urychlení řešení sporů, které mohou vzniknout.

Ve chvíli, kdy se rozhodčí položka použije mezi stranami, které však rovné postavení nemají, nastává problém. Typickým příkladem jsou spotřebitelské úvěry. Ustanovení rozhodčí doložky pak využívá malé informovanosti spotřebitele. Ten se svým podpisem zříká práva, které má na soudní proces, tedy na nezávislé posouzené daného sporu.

Rozhodnutí sporu rozhodcem může, ale také nemusí být nezávislé. Rozhodci jsou v podstatě soukromé subjekty a jejich příjmy jsou ovlivňovány množstvím zakázek. Je pro ně důležitá spokojenost zadavatele, tedy jednoho člověka, ze dvou smluvních stran.

Rozhodci často bývají odborníci, avšak jediné kvalifikační požadavky, který na ně jsou kladen, je právnické vzdělání a trestní bezúhonnost. Soudy musejí rozhodovat nestranně a ve chvíli, kdy s rozhodnutím nesouhlasíte se můžete odvolat, proti rozhodčí doložce se obvykle nedá odvolat. Je hned vykonatelná.

Rozhodčí doložka – jak poznat tu nepravou?

Mediálně byl problém rozhodčích doložek řešen před několika lety. V té době si často spotřebitelé stěžovali na některé společnosti, především na jejich praktiky. V té době se rozhodčí doložka používala nejen u nebankovních společností, ale také u samotných bank. Rok 2010 byl znamení velkého obratu, kdy bankovní i nebankovní společnosti od rozhodčích doložek upouštění.

Některé rozsudky mají jednoznačné závěry o tom, kdy je rozhodčí doložka neplatná. Rozhodčí doložka platná musí obsahovat způsob o zahájení a vedení rozhodčího řízení, k tomu navíc i informace o odměnách a nákladech rozhodce. Důležité je informovat o tom, jak bude rozhodčí nález doručený a také který konkrétní dozorce se bude spor řešit, ve chvíli, kdy nebude spor rozhodovat stálý rozhodčí soud.

Největší rizika rozhodčí doložky?

Nejrizikovější jsou rozhodčí doložky u nebankovních společností, které nejsou tolik známé. Na českém trhu je k dispozici několik desítek tisíc takových společností. Na ně se lidé obrací ve chvílích největší nouze, takoví lidé, kteří nejsou v rovném postavení vůči svému věřiteli.

Spotřebitel sám často nezná potřebné souvislosti a sám neví, jaká rizika vlastně podstupuje. Neví, na co si dávat ve smlouvách velký pozor. Zásadně nedoporučujeme smlouvu s rozhodčí doložkou podepisovat, popřípadě svůj nesouhlas s rozhodčí doložkou vyjádřit písemně. Nesouhlas s doložkou vyjádřený písemně je spotřebitelovo právo.

Jestliže jste podepsali úvěrovou smlouvu a v ní rozhodčí doložka byla, nemusíte zoufat. Je řada rozhodčích doložek, které jsou neplatné. Ze soudní praxe je jasné, že je stále možnost napadnout účinně smlouvu i ve chvíli, kdy se pohledávka ocitne v exekuci.

Nikdy není pozdě se obrátit pro pomoc na soud a zpochybnit rozhodčí doložku. Dlužník v této chvíli už nemá co ztratit, naopak může jen získat. Svou smlouvu proto radíme nechat prozkoumat nezávislým odborníkem.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..