Finanční rádce Jak ušetřit peníze Pojištění

Kdy se vyplatí mít životní pojištění?

Kdy se vyplatí mít životní pojištění?
Napsala admin

Váháte nad tím, zda si životní pojištění pořídit nebo nepořídit? Řešíte, jestli je to zbytečný výdaj navíc?

Pak je dobré zpozornět! Jsou určité životní situace, kdy je dobré životní pojištění mít. I v těchto životních situacích je dobré si vybrat správné životní pojištění a správně jej nastavit. Jak to udělat?

Životní pojištění – kdo by o něm měl přemýšlet?

Jde o speciální finanční produkt a zaměřuje se na pojištění všech těžkých situacích, které v životě nastanou a které jsou pojistitelné. Například zde můžete zařadit smrt následkem úrazu, smrt při dopravní nehodě, pojištění trvalé invalidity, pojištění trvalých následků. Říkáte si, že jste mladí a nepotřebujete tento produkt? I tak je dobré toto životní pojištění zvážit, protože, i když se mohou některé pojistné události jevit jako velmi nepravděpodobné, nemusí tomu tak být. Kdy je dobré uvažovat nad zřízením životního pojištění?

Splácení vysokého úvěru

Nejčastěji jde o úvěr na bydlení (hypotéky, úvěry ze stavebního spoření). Tyto úvěry Vás zadlužují a to na několik desítek let, to je opravdu velký závazek. Jestliže je výše úvěru velmi vysoká, stává se poměr úvěru k Vašemu ročnímu příjmu. Tím pádem se objevuje větší a pádnější důvod, proč si životní pojištění založit. Mnohdy banky životní pojištění vyžadují. Ve chvíli, kdy dlužník předčasně zemře (před splacením) je pojistné plnění bance, jde o takzvanou vinkulaci.

Živitel rodiny

Člověk žijící sám, který nemá úvěry na bydlení a především přemýšlí nad tím, kam vyrazí nad dovolenou, moc nemusí řešit životní pojištění (i když i v této situaci je dobré se nad životním pojištěním zamyslet). Jestliže však máte děti, manželku na mateřské dovolené a Váš příjem je závislý nejen pro Vás, pak je určitě dobré se nechat pojistit. Ve chvíli, kdy by došlo k tragické události, byste všechny tyto lidi nechali zcela bez prostředků.

Děti v rodině

Pro nezaopatřené dítě, dítě do 26 let věku, pokud studuje je dobrá volba. Proti pojištění dospělým dostanete za dětský tarif pojistného stejnou pojistnou ochranu jako dospělý jedinec. U dětí nedochází k takovýmto plněním nikterak často. V této chvíli můžete zvolit formu investičního životního pojištění, kdy kromě ochrany se objevuje i investiční část.

Nižší výdělky po úrazu nebo nemoci

Předchozí generace možná mohla bez životního pojištění žít, současní čtyřicátníci už, bohužel, bez životního pojištění žít nemohou. A jaký je důvod? Jednoduchý, populace stárne a náklady státu na velké sociální systému jsou větší a větší. K těm patří důchodový systém či zdravotnictví. Jestliže nebude reforma u těchto systému a občané nebudou mít větší spoluúčast, pak v systémech velmi brzo dojdou prostředky. Není to však jenom nákladná zdravotní péče, ale také poměr výše důchodů, který klesá, k průměrné mzdě. Deset let zpátky mohl senior s důchodem docela dobře vyžít, dnes je to víc a víc obtížnější.

Jako mladí jedinci o těchto situacích nepřemýšlíme, avšak i pro tyto situace se životní pojištění uzavírá. Co bude člověk dělat, když přijde o možnost být ekonomicky aktivní například kvůli úrazu či nemoci? Co když bude nutné jít do invalidního důchodu? Z čeho bude takový jedinec žít? Z čeho bude hradit své měsíční výdaje, když bude v pracovní neschopnosti? Odpovědí na tyto otázky je životní pojištění. Je to produkt, který člověka pojistí proti nejhorším možným scénářům, které jej v životě mohou potkat. Úrazové pojištění, které jen samotné Vám nevystačí, i cena svědčí o tom, že plnění není časté.

Častěji se lidé ekonomicky neaktivními stávají v důsledku nemoci, ne v důsledku úrazu. V dnešní době nemoci nemusejí nutně postihnout je lidi dříve narozené, není výjimka, když je čtyřicátník nucen být v invalidním důchodu.

Nejen v těchto případech je dobré mít životní pojištění

Pojištění proti invaliditě a závažným nemocem je jedno z nejdražších. K takovémuto plnění dochází obvykle často a náklady, které se vyplácí při této životní situaci, jsou vysoké. O část svých příjmů přijdete a zároveň Vám značně porostou výdaje. Trvalá invalidita přináší velké náklady. No a dávky, které poskytuje stát, na to nestačí. Lidé zdravotně postižení, lidé chronicky nemocní či invalidní by mohli vyprávět!

Jak si nastavit životní pojištění správně

Produkt životní pojištění by měl člověka bok po boku provázet celým životem. Proto by životní pojištění mělo odpovídat i aktuální životní situaci člověka. Jste-li student vysoké školy, nemáte žádné závazky, proto nemusíte řešit vysoké plnění v případě smrti. Jestliže si pořizujete hypotéku nebo úvěr, pak je dobré se nechat pojistit pro případ smrti, nebo pro případ pracovní neschopnosti.

Oženíte-li se, budete mít rodinu, děti, pak je znovu čas oprášit životní pojištění a zvýšit jej. Produkt je velmi variabilní, můžete díky němu reagovat na různé aktuální finanční situace. Finanční poradce kvalitní umí poradit a jednotlivé typy pojištění představit. Rovněž by Vás měl upozorňovat na výhody, nevýhody. Neměl by Vás do ničeho tlačit a konečné rozhodnutí je vždycky jen a jen na Vás!

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..