Tato série článků se bude zabývat hospodařením s penězi, jak si své příjmy plánovat a taky jak plánovat výdaje v delším časovém úseku. Každý má nějaké příjmy, často jsou omezení. Tak jako příjmy, máme taky své výdaje. A vaše výdaje musí pokrýt vaše omezené příjmy, které máte. Na dluh se věčně žít nedá. Své finance si můžete představit jako vodu v nádobě. Když do ní voda přitéká, znamená to příjmy, které přitékají do vaší peněženky.
Z této nádoby navíc také malými kanálkami a trubičkami voda pomaličku odtéká, což znázorňuje výdaje, které musíte zaplatit. Když v nádobce nějaká voda zůstane, znamená to, že máte určitou finanční rezervu, se kterou můžete dále pracovat.
Jaká je ta vaše nádobka?
Drtivá většina lidí má svůj stálý příjem. Buďto jsou to příjmy pravidelné (plat, důchod, rodičovský příspěvek) nebo nepravidelné (příjmy podnikatelů, dodávky zboží či služeb), popřípadě se mohou tyto varianty kombinovat. Ať tak nebo tak, máte možnost stanovit průměrný příjem za určité období. Výdaje jsou také rozděleny. Jsou pravidelné, kdy platíte nájem, energie, pojistné, potraviny, hygienické potřeby a podobně) a nepravidelné, které se objevují v dlouhodobějším časovém horizontu, například nákup nového telefonu, nového počítače, koupě televize, pračky, ledničky a podobně.)
Abyste si mohli výdaje nepravidelné dovolit, musíte logicky peníze našetřit. Šetříte nejčastěji tím, že své pravidelné měsíční výdaje budou nižší, než váš měsíční příjem. Rozdíl budete pravidelně ukládat bokem. Když myslíte na výdaj, který už je mimo váš běžný výdaj, začnete plánovat. Určitou dobu musíte šetřit, abyste danou věci mohli koupit. Popřípadě si taky můžete vzít půjčku a splácet pak po určitou dobu, určitou částku. Když váš plán nevyjde, budete muset začít šetřit znovu, protože peníze utratíte. V případě, že jste si vzali půjčku a nejste schopni splácet, můžete v konečném důsledku přijít i o svůj majetek.
Nespoléhejte na náhodu
Věci jsou však v běžném životě o dost složitější, než jen nějaké šetření na nákup nové pračky. Člověk má mnohem více cílů, chce nové bydlení, nové auto, budoucnost pro děti, samostatný život, úspory na důchod a podobně. Během života se také může stát mnoho nepředvídatelných událostí, které vám tyto plány mohou značně zkomplikovat. Objeví se nemoc, úraz, havárie, ztráta práce a podobně.
Některá z těchto rizik je určitě dobré pojistit. Jenže, proti jakým rizikům se pojistit? V jaké výši? Kolik platit? To jsou otázky, které trápí mnoho lidí. Některé věci člověk v budoucnu umí odhadnout, jiné váš zcela nečekaně překvapí. Připravit se je nutné na to, že až přijde tato nepředvídatelná chvíle, nebudete úplně bezmocní. Nemůžete se tak rozhodovat ze dne na den, tento postup vám problémy akorát přivodí a peníze budete postrádat.