7 tipů, jak ušetřit za elektřinu

7 tipů, jak ušetřit za elektřinu
4.7 (94.29%) 7 Hlasování

Jak ušetřit penízeCena silové elektřiny na energetické burze klesá, avšak cena elektřiny se v České republice zvyšuje. A co je za tím? Zejména obnovitelné zdroje energie. A taky schválený zákon 180/2005 Sb z roku 2005. Výkupní ceny tak narostly u solární energie a to na 13,2 Kč/kWh. Nesmyslné bylo, když se tyto výkupní ceny garantovaly na 20 let. A výsledek? Obrovský solární problém, který má za následek to, že si něco navíc zaplatíme, abychom podpořili obnovitelné zdroje.

Na trhu poklesla cena silové elektřiny a je to víc než kompenzováno tím, že se objevuje nárůst regulovaných složek. A jako důvod je jenom jediná položka, přispívat na obnovitelné zdroje. Příspěvek na obnovitelné zdroje se změnil ze 419 korun na 583 korun. Kdyby se tento příspěvek nezvýšil, pak by cena elektřiny klesla a to zhruba o procento.

1. Jaká bude cena elektřiny příští rok?

Jestliže využíváte služeb E.ON, připlatíte si podle Energetického regulačního úřadu 235 Kč. Klienti ČEZu pak sáhnou pro 268 korun navíc a PRE klienti 489 a více korun. Využíváte-li vytápění pomocí elektrických přímotopů, zdražení pocítíte nejvíce. Jestliže máte přímotop a jste u společnosti E.ON zaplatíte 1320 korun, ČEZ 1854 korun a PRE 1175 korun.

Reálné mzdy klesly, vzhledem k roku 2012 a tak je celkem předvídatelné, že bude i nadále klesat. Zdražování je i tak dost vážné, když narostla daň z přidané hodnoty a to o 1 procentní bod. Jen víc jak jasné, že lidé stále víc a víc hledají možnosti uspoření u elektrické energie. Změňte dodavatele a tarif.

Takovouto změnou můžete náklady za elektrickou energii snížit a do až o 20%, což je výhodné. Aby bylo šetření co nejlepší, musíte také vybrat tarif, který sedne vašim potřebám.

2. Spotřebu elektřiny hlídejte

Další možností jak spořit je kontrola spotřeby elektrické energie. Zásuvka na dálkové ovládání je věc velmi praktická. Když opouštíte domácnost, určitě se hodí. Elektrickou energii, kterou plýtváte, tak můžete lehce změřit. Energomonitor pomáhá sledovat spotřebu přímo v PC.

Patrik Chrz, jehož velkým koníčkem je šetření a to v každé oblasti uvádí, že si u této zásuvky spočítal návratnost. Ta je 2 roky. Když jede na delší dobu pryč, vypíná ledničku. Na toto dálkové ovládání mu funguje i zásuvka routeru, modemu a dalších. Je to velmi pohodlné, ve chvíli kdy se zapíná laptop, stiskne se tlačítko a zapíná se současně modem i router. Spotřeba elektřiny tak dosáhla jen 371 kWh.

3. Žárovky nahradíme za úsporné či LED

Tato rada není nijak nová, zná jí mnoho lidí. Jen klasické žárovky vyměňte za úsporné či LED. Když vyberete úspornou žárovku, musíte akceptovat to, že světlo nabíhá pomaleji. Když volíte tu nejlevnější žárovky, mají nepřirozené světlo. LED žárovky mají delší životnost a světlo je přirozenější, navíc také naběhne ihned. Cena takovýchto žárovek je mnohem vyšší. Když nekoupíte kvalitní žárovky, bude klesat svítivost. Proto je nejlepší si koupit žárovky přímo od výrobců, které znáte.

Prodejci tak mnohdy žárovku osazují drobnými ledkami v co největším množství. Mohou tak uvádět, že 4W nekvalitní LEDka umí 80W žárovku nahradit. To však není dobře, lepší je, když se uvádí svítivost. Žárovka, která má 100W má svítivost 1250 lumenů. Je lepší, když si vyzkoušíte LED žárovku předtím, než si jí pořídíte. Abyste nebyli zbytečně zklamaní.

4. Myslete na návratnost

Nevyplatí se, když budete kupovat zbrusu nové spotřebiče kvůli tomu, abyste ušetřili, nevyplatí se vám to. Když však kupujete novou lednici, protože je stará, špatně mrazí nebo dosluhuje, je dobré se zamyslet nad tím, jak pomocí ledničky uspořit za elektřinu.

Nejnovější lednice řady AAA+ jsou poměrně drahé, než ty, které mají třídu A+. Nicméně lednice je dlouhodobější investice a můžeme čekat, že se v následujících letech cena elektřiny bude zvyšovat. Tím pádem se vám investice vyplatí. Přemýšlíte-li nad novým sporákem, indukce se vyplatí. Je nutno však investovat do nových hrnců, protože ne všechny se hodí na indukci.

5. Běžné PC zaměňte za laptop

Svým výkonem mnoho běžných počítačů nedostačují. A upgradeovat je? To se nevyplácí. Proto je lepší vyměnit běžné PC za laptop. K němu můžete zapojit monitor. Když na svém notebooku nehrajete hry, nereferujete či neupravujete na vysoce profesionální úrovni videa či fotografie vystačí vám čtyřjádrový procesor, 4 GB RAM. Vyberte také výkonnější zabudovanou grafickou kartu či SSD. Když se bude grafická karta dedikovaná přehřívat, může to snižovat životnost notebooku.

6. Vyzkoušejte srovnání elektřiny online

Jak už jste se mohli setkat nebo číst v našem magazínu, dnes je možné využít online srovnávačů, které vám vyhodnotí ze všech nabídek tu nejrelevantnější nabídku jaká je dostupná na trhu. Můžete například využít srovnávač na autopojištění, srovnávač půjček, srovnávač mobilních operátorů atd. Dnes je opravdu mnoho možností jak ušetřit na běžných věcech. Jeden takový šikovný srovnávač elektřiny můžete naleznout po kliknutí na banner níže.

7. Vlastníte dům? Hoďte na něj teplý kabát!

Vlastníte-li starší dům je nutnost vyměnit okna a zateplit jej. Zvolíte energetický posudek budovy a podle výsledku zjistíte, zda se tato investice vyplatí. Zabraňte hromadění oxidu uhličitého v bytě tím, že nainstalujete větrání, které je řízené. Vaše peněženka to nijak nepocítí., když dosáhnete pasivního standardu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.