Finance Finanční gramotnost Finanční rádce Jak vydělávat peníze

Jak je na tom finanční gramotnost v ČR?

Finanční gramotnostUž v dětském věku se učíme pomalu hospodařit s penězi. Od rodičů dostáváme kapesné a rozhodujeme si sami, co s ním uděláme, za co ho utratíme. V dospělém věku je pak mnoho možností co si pořídit na splátky nebo na úvěr. Dovolenou, bydlení, vybavení bytu…je to lákavé mít všechno hned. Lidé často podléhají hezkým číslům a možnosti mít peníze hned veliké zapříčinění má právě finanční ne-gramotnost. Špatně si však propočítáte, co všechno můžete ve vaší situaci mít a problém na sebe nenechá dlouho čekat. Dobré zacházení s penězi je umění a je to základ finanční gramotnosti. Jak jsou na tom obyvatelé České republiky?

Co je to finanční gramotnost?

Finanční gramotnost můžeme popsat jako určité znalosti a vědomosti, které jsou spojené s penězi. Člověk si tyto znalosti osvojí a je tak schopný s penězi dobře zacházet a to v různých životních situacích. Dopředu tak víte o svých příjmech, umíte o nich přemýšlet a to jak o plánovaných výdajích a i těch nečekaných. Takový člověk si umí vytvořit finanční rezervu a také si umí spočítat, jestli bude v různých situacích schopný dostát svým finančním závazkům, které má.

Finanční gramotnost ve školách

Dá se říci, že se okolo peněz točí prakticky všechno. Porozumět tedy penězům a naučit se s nimi hospodařit je dobré co nejdřív. V loňském roce tak byla do základních škol povinně zavedena finanční gramotnost. Zde se děti naučí, proč je důležité si rodinný rozpočet naplánovat, jak si rodinný rozpočet naplánovat, proč platit platební kartou, internetové bankovnictví a všechny jeho výhody oproti návštěvám banky. Děti se také dozvědí o problémech jako je předluženost, exekutoři a jejich řízení nebo také s vyhlášením osobního bankrotu.

Porovnání se světem

Výsledky Mezinárodního průzkumu finanční gramotnosti z roku 2013 pro Českou republiku moc příznivé nejsou. Výzkumu se účastnilo 12. zemí a ČR skončila třetí od konce. Za Českou republikou v tabulce bylo už jenom Mexiko a Slovensko. Přední příčky obsadili Japonci, Korejci a Indové. Míra finanční gramotnosti je spojena se vzděláním. Lidé, kteří mají vysokou školu, na to obecně bývají lépe, než ti, kteří mají jenom základní školu.

Většina obyvatel České republiky si o sobě myslí, že jsou finančně vzdělaní. Nicméně jen málokterá domácnost si pravidelně vede rodinný rozpočet či zná přesně své měsíční příjmy a výdaje. Téměř polovina domácností nemá vytvořenou finanční rezervu pro případ nečekaných výdajů nebo ztráty zaměstnání. Finanční rezerva by měla být ve výši minimálně 3 platů.

Jak jste na tom vy s finanční gramotností? Umíte manipulovat s penězi?

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..