Osobní bankrot – Insolvence z blízka

Osobní bankrot – Insolvence z blízka
4.7 (93.33%) 3 Hlasování

Jak na exekuceDluhů se bojí mnoho lidí. Proto je určitě důležité si říci, co je to vlastně oddlužení. Díky oddlužení můžete najít cestu z dluhové pasti, do které se člověk často dostane velmi rychle. Rychlost oddlužení je přímo úměrná tomu, jak vysoké jsou dluhy, které nejsou splacené. I stát připouští, že se lidé mohou dostat do dluhů a osobním bankrotem těmto lidem dává možnost, aby mohli začít znovu, bez dluhů. Když se půjčky stanou neúnosnými a nebudete je už zvládat, pak je tady možnost oddlužení.

 

Oddlužení jako záchrana

Osobní bankrot stanovuje zákon, tedy i jeho postup. Osobním bankrotem může fyzická osoba řešit svůj problém nemožnosti pravidelně uhrazovat své pohledávky. Když se splní všechny podmínky, které osobní bankrot stanovuje, může se z celkového dluhu smazat až 70%.

Důležité je vědět, že osobní bankrot může připadnout jen člověku, který nepodniká, přesněji nepodnikajícím fyzickým osobám. Spolu s osobním bankrotem podáváte návrh na insolvenční řízení. Oddlužení je možno také pro důchodce, pro matky na mateřské dovolené či pro manžele. Když je člověk nezaměstnaný a neexistují výdělečné činnosti (například brigáda) o osobní bankrot požádat tito lidé nemohou, bude jim zamítnut. Splátky se musejí z něčeho hradit, obvykle je to mzda, důchod, plat, rodičovský příspěvek či mateřská. Splátky naopak není možno splácet z přídavků, ze sociálních dávek nebo z alimentů.

Pravidla osobního bankrotu – insolvence

Ve chvíli, kdy podáte návrh na oddlužení a taky na insolvenční řízení, zastavuje se ihned růst všech dluhů. Zaštiťuje vás ochrana insolvečního zákona a všechny subjekty mají povinnost se tím řídit. Jestliže máte na majetek nařízenou exekuci, je osobní bankrot právě díky tomuto zákonu vhodný. Osobní bankrot mohou vyhlásit jen lidé, kteří nebyli v posledních pět letech trestáni, nespáchali majetkovou činnost nebo činnost hospodářského rázu.

Nyní jsme pro vás sestavili podmínky, které posuzuje soud při rozhodování, zda bude osobní bankrot udělen.

  • Dlužníkovi musí úpadek hrozit nebo už v úpadku musí být. Když jste schopni zaplatit větší množství svých dluhů vzniklých před 30 a více dny, tak tato situace nenastane. Jestliže nastane chvíle, kdy nemůžete splácet víc jak polovinu svých pohledávek nebo jste v exekučním řízení, je nejlepší přemýšlet nad osobním bankrotem.
  • Když chcete získat oddlužení, nesmíte být ve chvíli, kdy o oddlužení žádáte podnikatelem. Pakliže o osobní bankrot žádáte, minimálně tři měsíce před žádostí musí být živnost zrušena.
  • Dlužník musí také mít pravidelný měsíční příjem, musí totiž splátky schopný splácet. Dlužník musí být schopen splatit 30% svých dluhů a to během pěti let. Jinak soud oddlužení neschválí. Uhradit 30% dluhu může být výše popsaným způsobem nebo prodejem majetku, o který se stará insolvenční správce, kterého určí soud.
  • Dlužník nesmí být za posledních pět let odsouzený za trestný čin majetkový nebo hospodářský. Například krácení daní, krádež a další jiné.
  • Fyzická osoba, která žádá o osobní bankrot nesmí mít závazky z podnikatelské činnosti. To znamená, že nesmí být dlužníkem, ručitelem nebo spoludlužníkem při podnikatelském úvěru.
  • O osobní bankrot je možno požádat jen jednou. Díky tomu se předchází zneužívání osobního bankrotu. Není tak možno, aby člověk, který dostane za pomoci osobního bankrotu druhou šanci, za pár měsíců po doplacení osobního bankrotu do dluhové pasti spadl znovu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.