Finance

Změny v životním pojištění 2015

Změny v životním pojištění 2015
Napsala admin

Soukromé životní pojištění má stále větší množství pojišťovacích agentů, tento byznys má potenciál a pojišťovny tvrdí, že tento potenciál není pořádně využit. V České republice má soukromé životní pojištění uzavřeno asi polovina obyvatel, kteří jsou aktivní ekonomicky.

Když porovnáme ostatní země, je to velmi málo. Novela zákona o daních z příjmů se objevují změny. Jaké jsou plánované změny v životním pojištění 2015?

Životní pojištění nebude daňově zvýhodněno automaticky

Lidé v České republice si zvykli na to, že životní pojištění je možno využívat nejen pro ochranu ve chvíli, kdy se v životě objeví nějaké nečekané životní události, ale také jako možnost pro vytvoření určité finanční rezervy. Životní pojištění, které je správně nastaveno a v každé chvíli života odpovídá potřebám a očekáváním klientů je ideální jako spořicí či investiční produkt.

Neméně důležité pro uživatele životního pojištění je také to, že zaplacené pojistné je možno si z daní odečíst. Je to tedy spořicí produkt, který je daňově zvýhodněný. Novela zákona o daních z příjmů ale tak trochu počítá s tím, že bude jen takové životní pojištění daňově zvýhodnění, které naspoření finance nebude možno vybírat a to v mimořádném výběru. Proč vlastně dochází k této změně?

Jak s životní pojištění ušetřit na sociálním a zdravotním

Momentální daňové předpisy dávají možnost, aby zaměstnavatel na soukromé životní pojištění zaměstnanci přispíval. Takovýto příspěvek je možno brát jako zaměstnanecký benfit. Má, ale i jinou výhodu, když využijete mimořádný výběr, můžete jako zaměstnanec získat finance navíc od zaměstnavatele a ještě si slevu na dani uplatnit.

Původní benfit tak bývá využíván jako nástroj pro ušetření na odvodech sociálního a zdravotního pojištění. Jedná se tak o mzdu, která nemá povinnost pro odvody a daně. Novela zákona o dani z příjmu tak s daňovou výhodou jen pro životní pojištění, které je jako pojistný produkt a pro zajištění v případě nečekané události. Aby se tato daňová výhoda mohla uplatnit, musí být splněno to, že už nebude možno uskutečnit mimořádný výběr.

Na základě novely se v roce 2015 objeví v životním pojištění změny

Pojišťovny se rozhodly připravit automatický proces přechodu na tyto nové podmínky, jestliže novela bude schválena a vstoupí v platnost. Takovéto změny pak platí od ledna 2015. Od základu daně je tedy možno si odečíst až 12000 Kč, to je stejné, jako předtím. Jestliže bude takováto změna schválena a klient svou smlouvu nezmění, zaměstnavatel může svému zaměstnanci na životní pojištění stále přispívat. Ovšem benefit bude mít odvodnou povinnost na pojištění sociální a zdravotním.

Co dělat se smlouvami na životní pojištění, které jsou staré?

Jestliže je platná novela, pak zaměstnanec musí svému zaměstnavateli přinést a doložit, že má novou pojistnou smlouvu a ta nové podmínky splňuje. Platí to i v případě, že zaměstnanec poruší podmínky pro daňové zvýhodnění, může to být například předčasné ukončení smlouvy. Vypovědět životní pojištění se obecně moc nedoporučuje a nevyplácí.

Vždycky jde totiž o to, že je nutno dodanit částky, které se z daní odečetly. A to i zpětně za 10 let, což nejsou malé částky. Jestliže máte životní pojištění a využíváte daňové zvýhodnění, ale najednou se rozhodnete smlouvu předčasně vypovědět, pak se může stát to, že zpět dostanete jen pár uložených prostředků. K tomu navíc musíte daň doplatit.

Jestliže Vám životní pojistka nesedí, pak jí můžete upravit tak, aby byla přesně podle Vašich představ. Má smysl mít soukromé životní pojištění, když jej máte správně nastavené, lépe odpovídá aktuální životní situaci, kterou máte.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..