Vše o platebních kartách DÍL 1 – Základní údaje o platebních kartách

Vše o platebních kartách DÍL 1 – Základní údaje o platebních kartách
4.5 (90%) 6 Hlasování

Finanční gramotnostPlatební karta funguje jako nástroj pro placení zboží či služeb. Nejčastěji jí platíme nákup a upřednostňujeme placení větších částek. Díky tomu u sebe nemusíme nosit velké částky hotových peněz. V dnešní době je platba platební kartou velmi rozšířena a používá ji drtivá většina lidí. Platební karty se často od sebe liší, vydávají ji různé společnosti, mají různou barvu, vzhled a také mohou mít různé funkce. Ovšem platební karty mají několik společných prvků, které jsou shodné po celém světě. Tyto společné prvky uživatelům umožňují platit v různých zemích, u různých odborníků, v restauracích, hotelech, bankách či také v bankomatech. Platit můžete i přes internet.

Platební karta

Platební karta je plastového materiálu, má tvar karty a také má shodné rozměry. Často je na nich vyryto jméno majitele a na zadní straně je magnetický proužek. Ten má údaje o bance či instituci, o majiteli karty, o účtu a další údaje, které jsou s kartou spojené. Některé v sobě mají i čip. Ten zvyšuje zabezpečení proti zneužití. Nemá to však žádný vliv na vlastnosti karty. Poslední dobou jsou stále více v kurzu a celkové oblibě bezkontaktní karty, které uživatelům umožňují zaplatit nákup rychleji a pohodlněji. Metoda je bezesporu efektivnější a rychlejší, otázkou však je, zda je metoda také vysoce bezpečná.

Platební karta jsou dvojího typu:

  • Debetní karta
  • Kreditní karta

Často lidé oběma těmto kartám říkají jednoduše kreditky, ale není to správné označení. Obě karty mají svůj specifický význam. Karty vyrábí finanční společnosti, které se platebními kartami zabývají. Karty, které jsou poté vydané, obsahují jméno banky, která o vydání karty zažádá, jméno a příjmení majitele a taky jméno oné specializované společnosti. Mezi ty nejznámější společnosti v České republice patří například Visa, Master Card, Diners nebo American Express.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.