Vše o platebních kartách DÍL 2 – Debetní karta

Vše o platebních kartách DÍL 2 – Debetní karta
4.7 (93.33%) 6 Hlasování

Finanční gramotnostV předchozím díle jsme si řekli jak fungují a jak využíváme platební karty.V tomto článku se budeme zabývat podrobněji debetní kartou. Co to vlastně debetní karta je, jak funguje, jaké má výhody, jak je zpoplatněna a podobně. 

Co je to debetní karta?

Karta debetní je nejčastěji vázána na váš běžný účet. Na účtu, na který je karta vázáná přichází i odchází platby. Když si něco koupíte v obchodě a zaplatíte kartou, téměř ihned se odečte částka. Když vyberete pomocí debetní karty z bankomatu, peníze se z běžného účtu taky odečtou. Záleží hodně na tom, jaké jsou podmínky u dané debetní karty. Můžete mít běžný účet nastaven tak, že vybrat peníze můžete jen do vyčerpání finanční platby, tedy do nuly. Když si u banky zažádáte, můžete také získat možnost vyčerpat finanční prostředky do mínusu, v této chvíli už čerpáte úvěr.

Druhá varianta je přesněji kontokorent či finanční rezerva a musíte v bance uzavřít o této službě smlouvu. Kontokorentem se tvoří záporný zůstatek na účtu. Tento zůstatek bývá různě velký, podle toho, jaká je smlouva. Když se peníze z vašeho účtu vyčerpají na nulu a vy vybíráte dál z kontokorentu, jedná se o půjčku. To je však nutno v určitém časovém limitu splatit. Je dobré také vědět, že tato forma půjčky není zrovna levná. Takovouto formu půjčky využívejte jen v nejnutnějších situacích a peníze si berte na co nejkratší dobu.

Jak funguje debetní karta?

Když platíte u obchodníků, různých poskytovatelů služeb nebo platíte přes internet s debetní kartou, jsou tyto poplatky nulové, respektive je to bez poplatků. Debetní karty jsou vydávány u většiny bank zadarmo k běžným účtům. Vedení a správa je už zpoplatněna. Jak jsou poplatky vysoké, si určují už jednotlivé banky. Rozdíl mezi těmito poplatky jsou někdy opravdu dosti vysoké. I zde je nutno si přečíst řádně smlouvu a všechny její dodatky. Výroba karty je zpoplatněna a banka musí na tyto výdaje peníze najít. Z každé platby, která je provedena tak získává určité procento peněz.

Ve skutečnosti tak obchodníkovi či poskytovateli služeb zaplatí o něco méně, než bychom my zaplatili hotovostí. Drtivá většina obchodníků to akceptuje. Platby kartou totiž zvyšují obrat. Když lidé mohou platit kartou, většinou utratí víc, než by to bylo hotově. Když vybíráte z bankomatu, myslete na to, že je tato služba zpoplatněna. Může to být pevná částka, nebo také určité procento z vybrané hotovosti. Proč tomu tak je? Banka má s tímto procesem docela velké náklady. Peníze musí zavážet, objevují se rizika krádeží a také se bankomat musí neustále udržovat. Banky mohou mít v nabídce určitý počet výběrů z bankomatů, které svým klientům poskytují zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.