Vše o platebních kartách DÍL 3 – Kreditní karta

Vše o platebních kartách DÍL 3 – Kreditní karta
4.1 (82.5%) 8 Hlasování

Finanční gramotnostO debetní kartě jsme si v minulém článku již něco řekly. Nyní nás čekají informace o kreditní kartě. Jak funguje? Co to kreditní karta je?

Co je to kreditní karta?

Kreditní karta není vázána na běžný účet. Vážou se na účet instituce, která danou kreditní kartu vydala. Právě tato instituce bude poskytovat automatický úvěr, který je do finanční výše, kterou si smlouvou stanovíte. Za to, že kreditní karta je vydaná, platíte nějaký poplatek. Je to nejen za kreditní kartu, ale také za její obsluhu. Používání kreditní karty je zcela totožné, jako používání karty debetní. Chová se stejně jako debetní karta při výběrech v bankomatu a taky při platbě kartou. Rozdíl je však v tom, že když použijeme na cokoliv kreditní kartu, už čerpáme úvěr. Tento úvěr je na dobu určitou bezúročný. Ta doba bývá různá, záleží vždy na dané bance. Může to být od 30 až do 60 dní.

To tedy znamená, že vše, co si při platbě kreditní kartou koupíte a vrátíte částku v tomto časovém úseku, zaplatíte jen cenu, která je u obchodníků. Instituce, která kartu vydává a poskytuje úvěr, získává finance ze srážek obchodníků, tak jako u karty debetní. Když se blíží konec bezúročného období, jste vyzváni k zaplacení částky, kterou jste za dané období vyčerpali. Když vše a včas uhradíte, začíná plynout další bezúročné období. Znamená to, že čerpat můžete částku znovu a to do výše smluvního limitu. Když kreditní kartu využijete právě v onom bezúročném období, řadíme tento úvěr k takzvaným dobrým úvěrům.

Jak to funguje kreditní karta?

Bezúročné období je ovšem platné jen pro platby kartou. Když vybíráte finanční hotovost z bankomatu, okamžitě vybraná částka přechází do úročné půjčky. A je jedno, jestli vám stále bezúročné období plyne. Úroková sazba je u této půjčky podobná jako u kontokorentu, tedy docela vysoká. Proto je lepší kreditní kartu využívat při platbě kartou a ne pro výběry z bankomatů. Když na konci bezúročného období nesplatíte částku, kterou jste vyčerpali, přechází vaše aktuální neuhrazená částka do úročné půjčky. Jelikož je úroková sazba vysoká, považujeme v této fázi úvěr za špatný.

Opatrnosti není nikdy nazbyt a zejména ve chvíli, kdy si u několika institucí zažádáte o kreditní kartu a běžně je užíváte, hrozí vám, že se dostanete do dluhové pasti. Znamená to, že nebudete moci splácet půjčky, splátky budou vyšší, než jste schopni splácet a můžete přijít o všechen majetek. Když se však tak stane je nutno situaci ihned řešit a na nic nečekat. Půjčku je nutno co nejdříve splatit a je důležité ji už dále nezvyšovat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.