Zbavení dluhu nemovitosti – oddlužení

Zbavení dluhu nemovitosti – oddlužení
4.3 (86.67%) 3 Hlasování

Jak na exekuceSoudní exekutor postihl váš dům nebo jinou nemovitost, ale vy nechcete, aby byl dům prodán? Uvažujete, jak se bránit, aby dům byl pořád ve vašem vlastnictví a vy v něm dále mohli bydlet? Pak si přečtěte tento článek, kde najdete návod, jak oddlužit svou nemovitost, abyste dál mohli bydlet ve svém domě.

Exekuce jako poslední záchrana

V rámci exekučního řízení soudní exekutor postihuje přikázáním prodeje nemovitosti povinného a taky i exekuční příkazem na zástavní právo na nemovitostech. Jde tak o lustraci nemovitosti podle exekučního příkazu. Znamená to, že když je soudní exekutor v listu vlastnictví na prvním místě, pohledávka oprávněného a také náklady exekutora uspokojeny nejsou. V této chvíli se může přistupovat k dražbě nemovitosti. Máte několik možností.

Zaplatit je nejlepší řešení

Jedno z nejlepších řešení je exekuci zaplatit a to v celém rozsahu, pokud možno co nejdřív. Když budete zaplacení oddalovat, v konečném důsledku vás to bude stát víc. Uhradíte nejen znalecký posudek (obvykle 5.000Kč), ale i dražební vyhlášku, která bývá až přes deset tisíc korun. A to ještě připočítejte narůstající úrok z prodlení. I malý dluh se tak může vyšplhat na několik desítek tisíc korun.

Částečné zastavení exekuce

Jako další možnost je podat návrh na částečné zastavení exekuce co do prodeje nemovitosti. V žádosti uvádějte především to, jak exekuci uhradíte, jakou formou. Například budete-li splácet velmi vysoké splátky, které budou dostačující, nebo se z vaší mzdy bude odečítat vysoká částka, nemusí tak exekutor nemovitost prodávat. Prodej je samozřejmě nadbytečný a pro dlužníka to není ekonomicky výhodné. Výše úhrad musí být v souladu s délkou celé úhrady. Tato délka by neměla překročit přibližně dobu jednoho roku.

Podání oddlužení

V posledních letech je tato metoda hojně využívaná. Je to oddlužení v podání insolventního návrhu. Podle toho, jak je insolvence upravená, exekuce se přeruší a soudní exekutor již nemůže provést další kroky, které vedou k provedení exekuce samotnou dražbou, oceněním a podobně. Když je u dlužníka vyhlášený úpadek, je exekutor mimo, nemůže na váš majetek nijak sáhnout a to po dobu plnění oddlužení. Neznamená to, že o nemovitost nepřijdete v průběhu insolventního řízení. Správa insolventního správce může být různá.

Naše návodu umožňují vzniklý problém oddálit. Nejlepší řešení však je, abyste tomuto problému předešli, své pohledávky spláceli včas. Když už se problém vyskytne, na nic nečekejte, jednejte s věřiteli o vašich dalších možnostech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.