Finance Finanční rádce Jak ušetřit peníze

9 TIPŮ, jak ohlídat své peníze a ušetřit nemalé částky

Jak ušetřit penízeJe dobré věnovat svým financím pár minut a znovu si je projít. Zjistit, jestli náhodou neplatíte někde více, než bezpodmínečně musíte. Můžete mít například pojistku, kterou nutně nepotřebujete nebo jestli náhodou nemáte peníze uloženy tam, kde se nezhodnocují. Tímto prolustrováním financí můžete přijít na to, že můžete šetřit tisíce korun za rok.

1. RADA: Peníze nevyhazujte z okna!

Když si chcete něco pořídit, vždycky je lepší se podívat, jestli to někde nemůžete sehnat levněji. Nemusí to být nic velkého, například v bance dáte o stovku víc, u operátora další stovku, elektřina padesát korun za měsíc, pojištění tisícovka za rok….když to všechno dohromady spojíte, zjistíte, že tato částka je ročně čtyři tisíce. A to už jsou docela slušné peníze, nemyslíte? Tyto peníze dáváte pryč dobrovolně. I když to možná stojí trošku úsilí, vyplatí se vám změnit dodavatele služeb, které už máte. Na internetu je mnoho kalkulaček, které srovnávají ceny, například www.tarifomat.cz (mobilní produkty), www.bankovnipoplatky.com (poplatky za vedení účtu) www.srovnavac.cz (pojištění), www.srovnejenergie.cz (elektřina a jiné energie) www.heureka.cz (produkty) snadnakonsolidace.cz (konsolidace půjček).

2. RADA: Kontrolujte sebe sami!

Lidé často za maličkosti utrácejí a poté si uvědomí, že to byly zbytečně vyhozené peníze. Celkový přehled o financích vám tak chybí a vydáte tu pár korun za časopisy, za jídlo, za léky, za dárek a podobně. Nijak vám to ani nepřijde, protože je to pár korun. Po sečtení to však není jen pár korun. Nemějte u sebe mnoho peněz v hotovosti a debetní kartu berte v případě, že nákupy plánujete.

3. RADA: Tvorba rezervy

Finanční rezerva je určitě dobrá, někteří doporučují mít finanční rezervu v podobě tří měsíčních platů, někteří dokonce v podobě šesti. Spousta rodin však v České republice žije od výplaty k výplatě, tudíž nemají vůbec žádnou rezervu. Stačí jen, abyste byli dva týdny nemocní, měli nějaký úraz a problém je na světě. Finanční rezerva nejsou peníze, které šetříte na penzijní připojištění. Řeší jiný problém, přístup k těmto financím není jednoduchý, výpovědní lhůta je často tříměsíční. Rezerva se nejčastěji ukládá na spořicí účet či na účet banky, která vám služby poskytuje zcela bezplatně.

4. RADA: Peníze rozdělujte v čase

Spoříte? Přemýšlejte nad tím, na co chcete spořit a proč chcete spořit. Finanční rezervu mějte uloženou účtu, kde jsou vám k dispozici okamžitě. Když spoříte za konkrétním účelem jako auto, dovolená a podobně, peníze si spořte někam jinam, kde vám peníze třeba v časovém období pěti let vydělají více, než spořící účet. Na toto šetření se například hodí dluhopisové fondy, stavební spoření a podobně. Spoření může být dobré například jako významná složka vaší penze. To jsou dlouhodobé peníze. Čím déle spoříte, tím větší finance získáte. Myslete však na to, jak investováním nepřijít o všechny peníze. Obchodovat můžete třeba s akciemi.

5. RADA: Státní podpora a její využití

Zůstáváte po zaplacení všech výdajů v plusu tři tisíce? Vsaďte na jistotu, je to lepší. Dva tisíce ukládejte na stavební spoření. Během šesti let se tyto finance zhodnotí a to 3,7%. Ze zákona jsou navíc pojištěny. Máte-li nad 55 let, i tak můžete využít penzijní připojištění. Za pět let můžete tak za pomoci státního příspěvku své finance zhodnotit okolo 5%, když bude částka, kterou ukládáte, tisícikoruna za měsíc.

6. RADA: Investice se vyplatí

Nabízí váš rozpočet více financí? Pak se nebojte investice. Nejjednodušší je to, když koupíte podílové fondy. Mělo by pro vás platit, že vklady bezpečné a uložené na krátkou dobu nevynáší tak velké finance. Když koupíte fondy akciové můžete získávat dobrý výnos. Musíte však počítat s rizikem propadu a také s tím, že do nich investujeme dlouhodobě.

7. RADA: Pojistit ano, ale s mírou

Musíte mít povinné ručení na auto, když jej vlastníte, to je povinnost ze zákona. Je také na místě, abyste pojistili odpovědnost v běžném životě. To je vlastně něco podobného, jako povinné ručení, akorát se to vztahuje na jiné věci. Toto pojištění vyjde na čtyři stovky za rok, jste tak chráněni vy a vaše rodina. Škoda do milionu korun bude hrazena pojišťovnou. Další pojištění volíte podle vlastního uvážení. Dobře promýšlejte životní pojištění či zdravotní pojištění.

8. RADA: Než zažádáte o půjčku, všechno důkladně propočítejte

Toto je základ, který však často lidé nedodržují. Jen na to, co bude mít svou hodnotu i po splacení si pučte. Spotřební elektronika, dovolená nebo běžné nákupy, na to se nepůjčuje. Půjčka na vzdělání, na bydlení, na podnikání je dobrá a má zelenou! Nepůjčujte si finance na to, abyste mohli investovat do určitého produktu. To by nebyla investice, ale loterie.

9. RADA: Propočítejte vše!

Gesto je, když se zaručíte za něčí půjčku, ale dříve, než na to přistoupíte, všechno propočítejte a promyslete několikrát. Opravdu jste ochotni splácet cizí úvěr za někoho, kdo to třeba dělat nebude? Budete-li si chtít vzít hypotéku, ručitelský závazek bude pro vás představovat problém.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..