Rozhodnutí zažádat o úvěr patří k těm závažnějším, je tedy vhodné si dopředu velmi dobře promyslet, jak budete postupovat. Nejprve je samozřejmě nutné podrobně prozkoumat dostupné nabídky bankovních věřitelů a získat informace o samotné podobě a kritériích požadovaného úvěru. Již tento první krok se ale může snadno stát kamenem úrazu z důvodů zápisu v registru dlužníků.
Je možné informace o úvěru získat bez jakýchkoli závazků?
Mnoho žadatelů o bankovní úvěr se domnívá, že poskytnutí informací o vlastní podobě úvěru je anonymní a zdarma. Zde je nutno podotknout, že takové způsoby získání informací, kde za tuto službu nebude požadována žádná peněžní částka, samozřejmě existují. Ve většině případů se však jedná o nejrůznější úvěrové kalkulačky dostupné na internetu, které sice poskytnou základní údaje, nedokážou vám ale doporučit a spočítat úvěr takzvaně „na míru“.
To je prací bankovních poradců, a právě v tomto bodě může nastat problém. Je potřeba si důkladně promyslet volbu banky, jejíchž služeb chcete využít, a hlavně jak daleko chcete zajít. Například Raiffeinsenbank nabízí zájemcům o úvěr či hypotéku předběžný propočet, obsahující úrokovou sazbu, výšku splátek a také požadavky na minimální příjem, a to vše zdarma. Obecně platí, že dokud se nikde neobjeví váš podpis, nemáte se čeho bát. Bohužel i podepsání pouhé žádosti o předběžné posouzení se může vymstít.
Kdy mohou nastat problémové situace?
Podepsáním zdánlivě neškodné žádosti o předběžné posouzení se vaše osobní údaje automaticky dostávají do úvěrových registrů. Lhůta pro uzavření smlouvy o úvěr či zrušení žádosti o předběžné posouzení, a tím úplně zrušit veškeré požadavky, je 30 dnů. Mnoho žadatelů o úvěr si svou žádost rozmyslí, často ovšem zapomínají, že žádost o předběžné posouzení je také potřeba zrušit. Vinou nezrušené žádosti zůstávají vaše údaje v úvěrovém registru nadále.
Samozřejmě tímto způsobem nepostupují všechny banky, kupříkladu v případě České spořitelny se není čeho obávat, osobní informace klienta zapisuje do úvěrového registru až po podpisu smlouvy o úvěr. Mnoho ostatních bank ale takovýto přístup ke klientům nepraktikuje.
Můžete přijít o peníze, i přestože úvěr nečerpáte?
Tato situace může nastat v případě, pokud podepíšete smlouvu o úvěru, ale úvěr poté z jakéhokoli důvodu nečerpáte. V momentě podpisu smlouvy totiž vzniká bance právo nejen úhradu poplatku za zpracování úvěru, ale také nárok na kompenzaci nákladů, pokud klient úvěr nečerpá. Pozornost je nutné věnovat například UniCredit Bank, která účtuje kompenzační poplatek ve výši 1 % z celkové výše úvěru. Naopak LBBW Bank poplatek za zpracování účtuje až v okamžiku, kdy klient skutečně začne čerpat úvěr.
Do kompenzačních poplatků jsou zahrnuty také poplatky, související se zápisem v katastru a také poplatky za odhady, předcházející smlouvě o úvěr. Problémem je také pouze částečné vyčerpání úvěru, poté banka většinou požaduje poplatek za nedočerpání úvěru.
Obecná rada pro všechny, úvěru chtivé je velmi důkladně si dopředu zjistit všechny informace o bance, jejíhož produktu se chystáte využít a zejména nic nepodepisovat až do chvíle, kdy si budete skutečně jistí, že o úvěr máte zájem.
Máte zápis v registru dlužníku, ale přesto potřebujete půjčit?
Pokud máte zápis v registru dlužníků, ale potřebujete nutně půjčit na ohrožující výdaj? Pak můžete využít nebankovní půjčky, kde nenahlížejí do registru dlužníku. Dávejte si pozor, ať vás půjčka nedostane do finanční propasti. Níže můžete naleznout ověřené a slušné nebankovní půjčky.
[do_widget “Widget Blocks Widget”]