Finance Finanční rádce Pojištění

Jak na pojištění domácnosti!

Pojištění domácnosti
Napsala admin

Nevíte si přesně rady s tím, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti? Kdy a jak si pojistit svou nemovitost?

Na co dávat pozor? My Vám poradíme, jakým nejčastějším omylům je dobré se vyvarovat, jak si své pojištění nastavit, aby vše dostatečně pojistně krylo.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti – rozdíly

Lidé často tyto dva druhy pojištění zaměňují, ale ve skutečnosti jsou to dva odlišné typy pojištění. Pojištění domácnosti kryje všechno vybavení, které je ve Vaší domácnosti a také osobní věci. Zjednodušeně můžeme říci, že pojištění domácnosti kryje vše, co máte u sebe doma a co je možno přemístit.

Pojištění nemovitosti je pojištění Vašeho domu, to chrání proti přepětí v elektrické síti, proti pádu stromu, proti přírodním katastrofám, proti zemětřesením, povodním a dalším přírodním živlů. Pojistit můžete garáž, chalupu, chatu, dům a podobně. Můžete také využít připojistit něco na zahradě, pergolu, bazén nebo příslušenství Vašeho domu.

Kdy se vyplatí pojistit si domácnost

Vše co dělá domov domovem, tak to v podstatě pojišťujete, když si sjednáváte pojištění domácnosti. Pojistit domácnost je důležité u všech bytů. U nájemních, družstevních nebo u bytů v osobním vlastnictví. Pojišťujete zde své osobní věci jako přenosná elektronika, knihy, kosmetika, osobní věci a podobně.

Hodně lidí si pořádně nedokáže uvědomit, co všechno člověk ztrácí ve chvíli, kdy dojde k požáru nebo k vytopení bytu. O jak moc nevyčíslitelné hodnoty přijdeme a jak velká investice před námi stojí, když si budeme pořizovat to nejnutnější. Z této neznalosti často plynou ty nejčastější chyby, které se při uzavírání pojištění domácnosti objevují.

Využijete pojištění domácnosti i ve chvíli odcizení nebo vandalismu. Jestliže se k Vám někdo do bytu vkrade a odcizí cenné věci a další vybavení bytu Vám zničí, škody se obvykle velmi rychle vyšplhají do statisíců. Správně nastavené pojištění zabrání tomu, že budete několik let šetřit a šetřit, než svou domácnost obnovíte do původního stavu.

Vše pojistit na reprodukční hodnotu

Uvažujete nad tím, co to znamená? Jestliže si máte stanovit pojistnou částku vybavení domácnosti, pak Vám doporučujeme, abyste si sepsali úplný soupis svých věcí a to také podle kategorií. K tomu připojte přibližnou cenu, pro případ, že byste si chtěli věci pořídit nové.

Máte doma starou televizi a staré brýle, které již brzy vyměníte? Jestliže najednou přijdete o vše, pak určitě starou televizi nikde neseženete. Budete tedy kupovat novou, podobně jako brýle. Nesmíte zapomínat na různé drobnosti jako je kosmetika, parfémy, hudební CD, knihy, DVD, parfémy a další jiné.

Toto je jediný způsob, jak si zajistit, že svou vlastní domácnost nepodjistíte, což je velmi častým problém. Stanovte si takovou pojistnou částku, která ve chvíli, kdy to bude třeba, pomůže nahradit a vybavit Vaši domácnost a to v cenách nového zboží.

Pojištění odpovědnosti za škodu je nutností!

Jestliže bydlíte v bytě, pak se vždycky doporučuje uzavřít i pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. Nemusí to být jen rozbitá pračka, která sousedovi udělá z koupelny menší bazén. Pokud s Vámi v domácnosti žijí malé děti, pak se odehrává spousta na první pohled veselých příhod, které však mohou odnášet sousedé a to buď na zdech, nebo jiném vybavení. Pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu není nikterak drahé a poskytne to Vám jako rodičům větší klid a lepší spánek.

Přemýšlejte o připojištění domácnosti než bude pozdě

Pojištění domácnosti je samostatné pojištění a k němu si můžete přidat i další řadu připojištění. Například pojištění vybavení garáže, kterou máte na jiném místě a adrese.

Je možno si také individuálně pojistit vybavení domácnosti. Tedy například, máte-li cenné předměty, které doma neschováváte. Obvykle je to například drahé kolo či hudební nástroj. Jestliže se cena těchto věcí pohybuje výše, pak je dobré si je připojistit. Tyto nákladné věci do standardního životního pojištění nepatří.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..