Finance Finanční rádce

Vyplatí se dnes investovat do zlata?

Zlaté cihličky
Napsala admin

Cena zlata v roce 2013 poklesla. To způsobilo, že mnoho investorů si myslelo, že investice do zlata se nevyplácí. Je to skutečně pravda? Jaké má zlato jako investice specifika?

Zlato – jistota v nejisté době

Jako hlavní argument pro do investičního portfolia zahrnout i nějaké ty cenné kovy (zlato, stříbro a podobně) je ten, že tyto kovy v době, kdy ostatní investice ztrácí na hodnotě, představují jistotu. Je to totiž jediná účinná ochrana úspor v době inflace nebo v době hyperinflace.

Zlato má však i symbolickou hodnotu, která je nezanedbatelnou. Tisíce let bylo zlato právoplatným platidlem, je proto zlato a i stříbro měnový kov. Je odolné vůči inflaci. Měnová reforma, která může proběhnout, jeho cenu nezhodnotí. To je velká výhoda oproti akciím.

Investice do zlata se nevyplácí

Proč klesá cena zlata – proč se investice do zlata nevyplácí? Zlato jako investice má jistojistě své výhody, ale také má své nevýhody. Jako každá jedna investice prochází určitým investičním cyklem. Zlato je tedy důležité nakupovat v první polovině tohoto investičního cyklu. Jestliže koupíte zlato v době, kdy cena dosahuje vrcholu, je jasné, že se objeví pokles ceny a v tu chvíli se investice do zlata nevyplácí.

Co dělat, když hodnota investičního zlata klesá? Hlavně nepanikařte, neprodávejte, ale vytrvejte! Hodnota zlata znovu začne růst, až na to bude ten správný čas. Existují komodity, které dlouhodobě přináší lepší zhodnocení, i tak by měl každý investor část svých financí, které by měly být právě ve zlatě.

Odborníci se shodují zhruba na jedné desetině. Jde o jistotu ve chvíli, kdy dojde k inflaci a globální krizi, ty totiž ostatní investice znehodnocují. Čím vyšší inflace, tím vyšší cena drahého kovu.

Nemusíte investovat pouze jen nákupem slitků, máte možnost investice i jinými způsoby – na skladování a pojistnou ochranu bývají méně náročné. Právě slitky je možno někomu darovat a učinit z něj tak nezapomenutelný dárek.

Samozřejmě slitek musí být v pamětní formě. I když má investiční zlato své nesporné nevýhody, disponuje také výhodami. Investice do akcií Vám obvykle přinese větší výnosy, no do zlata se vyplácí investovat kvůli odolnosti vůči globální krizi a také vůči inflaci.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..