Půjčky a úvěry

Podvodníci bohužel nezmizeli ani navzdory legislativním změnám. Které půjčky jsou bezpečné?

Podvodníci bohužel nezmizeli ani navzdory legislativním změnám. Které půjčky jsou bezpečné?
Napsala admin

Od prosince loňského roku platí nový zákon, na základě kterého mohou půjčky poskytovat pouze licencované subjekty, a to za velmi přísných podmínek. Ačkoliv se na první pohled jeví, že díky těmto změnám zcela vymizeli tzv. úvěroví predátoři, ve skutečnosti jich na trhu stále působí poměrně dost.

Obešli totiž zákon a nabízí peníze přes živnostenský list. Z legislativního hlediska transakce vypadá, že jde o půjčku uzavřenou mezi dvěma podnikateli.

Půjčujte si u licencovaných poskytovatelů

Chcete-li si půjčit menší částku ve výši několika set až tisíc korun, přistupujte k výběru půjčky obezřetně a zaměřte se na nebankovní společnosti licencované Českou národní bankou. Ověřený poskytovatel úvěrů je například společnost Via SMS.

Ta společně s desítkami dalších subjektů splnila náročné podmínky a jako jedna z prvních zažádala ČNB o licenci. Navíc nabízí možnost sjednání první půjčky zcela zdarma, tedy bez jakýchkoliv úroků a poplatků navíc.

Zákeřné „podnikatelské půjčky“

Jenomže zdaleka ne všechny nabídky rychlých půjček jsou tak výhodné jako ta od Via SMS. Pro úvěrové predátory bylo otázkou času, kdy se jim podaří zákony obejít. Pokud si žadatel o úvěr pořídí živnostenský list (stojí tisíc korun), pak se smlouva o půjčce tváří, že byla uzavřena mezi dvěma podnikateli. Vypečený poskytovatel si samozřejmě nastaví podmínky tak, aby byly pro dlužníka krajně nevýhodné.

Velké problémy mohou nastat v případě nesplácení. Podle zákona sice smluvní pokuta nemůže překročit polovinu vypůjčené částky, ale stále jde o částku do výše až 200 000 Kč. Pofidérní poskytovatelé přitom často cílí na zájemce, kteří by na „normální“ půjčku nedosáhli a předpokládají u nich potíže se splácením. Další komplikace pak mohou nastat i v souvislosti s oddlužením, které je pro podnikatele obtíženější než pro fyzické osoby.

Všem případným problémům lze předejít snadno. Stačí se orientovat na prověřené půjčky online. A pokud vám licencovaný poskytovatel odmítne půjčit, pak k tomu má zřejmě dobrý důvod.

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..