Finance Finanční gramotnost

Jak fungují půjčky a úvěry DÍL 1 – Půjčka z pohledu věřitele

Finanční gramotnost
Napsala admin

Lidé se už odedávna dostávají do různých situací, kdy chtějí realizovat svůj projekt nebo záměr. Avšak potřebují na něj víc peněz, než kolik právě mají. Pokud jde o částku menší, obvykle najdete pochopení u rodiny a přátel, kteří vám půjčí. Vy pak vrátíte přesnou částku, kterou jste si půjčili. Žádné úroky neplatíte.  Jestliže však potřebujete půjčit větší částku, obvykle vám jí rodina či přátelé už nepůjčí.

Musíte tak najít někoho, kdo vám ony peníze půjčí. Nejdříve to byli bohatí obchodníci, kteří lidem půjčovali. Později tito obchodníci využili situace a specializovali se pouze na obchody s financemi. Časem pak vznikaly finanční instituce neboli banky.

Někomu půjčit však není jednoduché

A proč? Vždycky podléháte určitému riziku, že ten, kdo si peníze půjčil, vám je nevrátí včas, v plné výši. Věřitel je člověk, který peníze někomu půjčuje, a než své peníze poskytne dlužníkovi, ten si peníze půjčuje, měl by si zjistit, zda je schopen dlužník peníze vrátit. Často tak musíte vynaložit určité úsilí a taky jisté náklady. Věřitel peníze půjčí, tím pádem je k dispozici mít nebude. A nikdo nechce, aby mu peníze inflace postupně znehodnotila, chce, aby se mu peníze zhodnotily a měl z nich určitý zisk.

A tak se stane, že peníze nepůjčujete zadarmo. Nejen, že vám dlužník vrátí peníze zpět, tomu se říká jistina, ale také vám za něj zaplatí i něco navíc, tomu se říká úrok. Snadno můžete zaměnit úrokovou sazbu za úrok. Úrok je celá částka, kterou dlužník zaplatí navíc k jistině. Úroková sazba je naopak zase procento z jistiny, o které se částka, kterou dlužník dluží, navyšuje za daný časový úsek. A procentní navýšení za jeden rok se zase označuje jako roční úroková sazba.

Co vše musí pokrýt úrok

Úrok musí pokrýt všechny náklady, které věřitel do této transakce investuje. Rovněž by se měla brát v úvahu inflace, která stoupá za období, kdy peníze půjčujete. Věřitel by měl rovněž z úroku něco získat. Myslet je dobré taky na riziko, že se během splácení půjčky vyskytne nějaký problém. Úroková sazba půjčky vždycky bude o dost vyšší než úroková sazba vkladu. Věřitelé počítají, že malé procento z celkového počtu půjček, splaceno nebude a oni tak o své finance mohou přijít. Do úroku je tak připočtena riziková přirážka.

Všechny rizikové přirážky by tak měly pokrýt částku půjček, které někteří klienti nesplatí a věřitelům se tak peníze nevrátí. Riziková přirážka je vypočítávána z minulé zkušenosti, ze statistických údajů a také z rizika, které se jednotlivým dlužníkům přiřazují.

Všechny díly jak fungují půjčky a úvěry

O autorovi

admin

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..